09
Solucanlar: Yassı solucanların özellikleri nelerdir?

Yassı solucanlar, hayvanlar aleminde omurgasızlar şubesinde solucanlar sınıfı üyesidir. En çok bilinen türleri planarya ve tenyadır.

Sınıflandırma
Solucanlar yassı solucanlar, yuvarlak solucanlar ve halkalı solucanlar olmak üzere üç gruba ayrılır.

Yassı solucanlar (plathelmintes, İng: flatworms)hayvanlar aleminde omurgasızlar şubesinde solucanlar sınıfında yer alır.

Yaşam alanı
Yassı solucanların farklı türleri denizlerde, tatlı sularda ve gölcüklerde, dip çamurlarında ve nemli, rutubetli topraklarda yaşar. Parazit türleri ise insanların ve hayvanların vücudunda yaşar.

Vücut yapısı
Yassı solucanların vücudu yumuşak ve incedir. Bilateral simetriye (iki yönlü) ve yassı bir şekle sahiptir. Yassılık sırttan karına doğrudur.

Vücutlarında üç tabaka vardır: ektoderm, endoderm ve mezoderm. Süngerler ve sölenterlerde iki tabaka olduğuna dikkat ediniz.
 

yassı solucan

Hareket
Yassı solucanların küçük olanları sahip oldukları siller ile yüzmek, nispeten büyük olanları ise dalgalanma şeklinde kıvrılarak sürünmek suretiyle hareket ederler.

Sindirim
Yassı solucanlarda sindirim boşluğu denilen hem ağız hem de anüs görevini yapan bir açıklık vardır.

Parazit olan türleri besinleri konaktan sindirilmiş olarak aldığı için sindirime gerek duymaz. Bu nedenle bu türlerinde sindirim organı da bulunmaz.

Solunum
Yassı solucanlar yaşam bölgelerine göre oksijenli ya da oksijensiz solunum yapabilirler.

Yassı solucanlarda solunum sistemi gelişmemiştir, gaz alış verişi ile görevli bir organ yoktur. Gazın alıp verme işlemi vücut yüzeyinden difüzyon yöntemi ile olur.

Dolaşım
Solunum sistemi gibi dolaşım sistemleri de gelişmemiştir. Vücut içinde madde taşınması difüzyon ile sağlanır, dolaşım işlevi için özelleşmiş organları yoktur.

Boşaltım
Yassı solucanlarda protonefridyum (alev hücreleri) denilen özelleşmiş bir organ fazla suyun vücuttan atılmasını atılmasını sağlar.

Buna göre merkezi sinir sistemi ve boşaltım organı ilk kez yassı solucanlarda görülür.

Sinir sistemi
Yassı solucanların sinir sistemi merkezileşmiştir. Sinir sistemi ip merdiven şeklindedir ve beyin görevini gören sinir yumağına (gangliyon) sahiptir.

Üreme
Yassı solucanlarda eşeyli ve eşeysiz üreme görülür.eşeysiz

Yassı solucanların büyük kısmı hermafrodittir. Bu türlerinde erkek ve dişi üreme organı birlikte bulunur. Bu yönü ile süngerler ile benzerlik gösterir.

Örnek
En çok bilinen yassı solucan türleri planarya (İng: planaria), tenya (şerit, İng: tapeworm) ve karaciğer kelebeğidir.
 

planarya

Mikroskobik boyutta olan planarya serbest yaşarken, tenya paraziti metrelerce uzunlukta olabilir.
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış.

İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir