00
Omurgalı Hayvanlar: Sürüngenlerin özellikleri nelerdir?

Sürüngenler, hayvanlar aleminde omurgalılar şubesinde yer alırlar. Sürüngenler beş takımdan oluşur: yılanlar, kertenkeleler, kaplumbağalar, timsahlar, tuatara.

Sınıflandırma
Sürüngenler (reptilia), hayvanlar aleminde omurgalılar şubesinde yer alan bir hayvan sınıfıdır.

Sürüngen sınıfı, beş takımdan oluşur:
  • yılanlar
  • kertenkeleler
  • kaplumbağalar
  • timsahlar
  • tuatara
Sürüngenler sudan karaya kalıcı geçişi temsil ederler. Balıkların suda, iki yaşamlıların hem suda hem de karada, kuşların karada yaşadığına dikkat ediniz.

Yaşam alanı
Sürüngenler, sıcak ve ılıman iklimlerde yaşarlar. Çoğunluğu karada yaşayan sürüngenlerin suda yaşayan türleri de vardır.

Sürüngenler, vücut sıcaklıklarını ayarlayamazlar. Soğukkanlı (değişken sıcaklı) canlılar oldukları için vücut sıcaklıkları dış ortama göre değişir. Bu nedenle soğuk bölgelerde yaşayamazlar

Vücut yapısı
Sürüngenlerin iskeletleri kemik yapılıdır. Hem iç iskelete hem de sert, keratin yapılı pullar ve kemik plakalardan oluşan dış iskelete sahiptirler.
 

timsah

Derilerindeki pullar su kaybını da önlemektedir. Bu özellik sıcak ve kuru ortamlarda yaşamalarına olanak sağlamıştır.

Solunum sistemi
Sürüngenlerin vücutları pullarla kaplı olduğu için deri solunumu görülmez. Sürüngenler akciğer solunumu yaparlar.

Dolaşım sistemi
Sürüngenlerin kalpleri üç odacıklıdır: iki kulakçık ve bir karıncık. Karıncık, yarım perde ile ikiye ayrılmıştır. Bu perde temiz ve kirli kanın karışmasını engellemez. Sürüngenlerin vücutlarında karışık kan dolaşır, soğukkanlı (heterotermi) hayvanlardır.

Boşaltım sistemi
Sürüngenlerin azotlu atıkları ürik asittir (C5H4N4O3).

Üreme sistemi
Sürüngenlerde iç döllenme ve yumurtlama (dış gelişme) görülür. Sperm ve yumurta hücreleri dişinin vücudunda döllenir, yumurta dış ortama bırakıldıktan sonra gelişim dişinin (ana bireyin) vücudu dışında, genelde suya yakın bölgelerde olur.

Örnek
Kertenkele (İng: lizard), bukalemun (İng: chameleon), timsah (İng: crocodile), kaplumbağa (İng: turtle), yılan (İng. snake) sürüngen hayvanlara örnek olarak verilebilir.
 

bukalemun

Soyları tükenen dinozorlar (İng: dinosaur) da sürüngenler sınıfında yer alır.
 

dinozor
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış.

İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir