010
Omurgalı Hayvanlar: Memelilerin özellikleri nelerdir?

Memeliler, hayvanlar aleminde omurgalılar şubesinde yer alırlar. Memeliler üç gruba ayrılır: gagalı memeliler, keseli memeliler, plasentalı memeliler.

Sınıflandırma
Memeliler (mammalia), hayvanlar aleminde omurgalılar şubesinde yer alan bir hayvan sınıfıdır.

Memeliler sınıfı, hayvanlar aleminin en gelişmiş sınıfıdır. İnsanları da içine alan memeli hayvanlar, canlılar alemindeki en yüksek organizasyonlu canlılarıdır.

Türleri
Memeliler üç gruba ayrılır: Yaşam alanı
Memelilerin büyük kısmı karada yaşar. Suda yaşayabilen ve uçabilen memeli türleri de vardır.

Vücut yapısı
Memelilerin kemikleşmiş iç iskeletleri vardır. Kafataslarında biri hareketli diğeri sabit olmak üzere alt ve üst çeneye sahiptirler. Farklı işlevlere sahip, büyüklük ve biçim bakımından farklılık gösteren, güçlü ve sert dişlere sahiptir.
 

goril ve yavrusu

Memelilerin vücutlarının tamamı ya da bir kısmı kıllarla kaplıdır. Kıllar memelilerin karakteristik özelliğidir, yani kıllar, memelilere özgü yapılardır. Kıllar memelilerin ısı yalıtımını sağlayan vücut örtüleridir.

Memeli vücudunda (suda yaşayan balina gibi bazı örnekleri hariç) dört üye bulunur. Bu üyelerin her birinde beş veya daha az parmak bulunur. Suda yaşayan memeli türlerinde üyeler yüzmek için, uçan memelilerde ise kanat şeklini alarak uçmaya yardımcı olmak için özelleşmiştir.

Beslenme
Memeliler yavrularını dişi bireyin meme bezlerinden (süt bezi) salgılanan süt ile besledikleri için memeli adını almıştır.
 

yavrularını emziren sincap

Memeliler etçil, otçul ve hem etçil hem otçul olarak beslenirler.

Solunum sistemi
Memelilerde akciğer solunumu görülür. Memeli akciğerlerinde alveol adı verilen kesecikler bulunur. Alveol yapılı akciğer, memelere özgü yapılardır.

Memeliler diyafram adı verilen, memelilere özgü kaslı bir yapıya sahiptir. Diyafram, gövdeyi ikiye ayırır: karın boşluğu ve göğüs boşluğu. Diyafram aynı zamanda akciğerleri ve kalbi, karın boşluğundan ayırır.

Dolaşım sistemi
Memelilerin kalbi dört odacıktan oluşur: iki kulakçık ve iki karıncık. Kuşların da kalplerinin dört odacıklı olduğunu hatırlayınız.

Memelilerin kalbinde kirli ve temiz kan birbirine karışmaz. Memeli vücutlarında oksijence zengin ve oksijence fakir kan ayrı ayrı dolaşır.

Memelilerde diğer omurgalılardan farklı olarak, solunum yüzeyinin artmasını sağlamak ve daha fazla hemoglobin (oksijen taşıyan protein) bulundurmak amacıyla olgun alyuvarlarında çekirdek bulunmaz.

Memeli akciğerlerinin alveollü yapısı ve olgun alyuvarlarının çekirdeksiz olması hızlı olan metabolizmalarının gereksinim duyduğu solunum gazlarının (oksijen, karbondioksit) alışverişini de hızlandırmıştır.

Memeliler sıcakkanlıdır: vücut sıcaklıklarını dış ortamdan bağımsız olarak ayarlayabilir, sabitleyebilirler.

Boşaltım sistemi
Memelilerin azotlu atıkları üredir.

Diğer omurgalı hayvanlar sindirim atıklarını (dışkı), idrarı ve üreme hücrelerini (sperm, yumurta) aynı açıklıktan atarlar. Memelilerde dışkı, anüsten (sindirim kanalının sonundaki açıklıktan) atılır. İdrar ve üreme hücreleri ise aynı açıklıktan (üreme organından) atılır.

Üreme sistemi
Memelilerin tamamında eşeyli üreme ve iç döllenme görülür. Memelilerde yavrulara bakım ve sahiplenme güdüsü yüksektir. Doğan yavruların gelişimi farklılık gösterir:
  • plasentalı memelilerde yavru gelişimi anne vücudunun içinde gerçekleşir, buna iç gelişme denir.
  • gagalı memeliler, yumurtladıkları için yavrunun gelişimi yumurta içinde olur.
  • keseli memeliler, erken dönemde doğum yaparlar ve yavrunun gelişimi anne bireyin vücudunda bulunan keselerde tamamlanır.

Örnek
Aşağıdaki tablo çeşitli memeli gruplarına ait hayvanlara örnekler verilmiştir.
  • gagalı memeli: ornitorenk
  • keseli memeli: kanguru
  • plasentalı memeli: balina, gergedan, yarasa
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış.

İlgili Kayıtlar
İlgili Sorular
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir