00
Kapalı tohumlu bitki ne demektir?

Kapalı tohumlu bitkilerin gerçek çiçekleri vardır. Tohum taslağı yumurtalığın içinde kapalı şekilde bulunur. Tohum meyve ile çevrelenmiştir.

Tohumlu bitkiler tohum yapılarına göre ikiye ayrılır: Kapalı tohumlular
Kapalı tohumlular, açık tohumlulara göre daha gelişmiş bitkilerdir. Bitkiler aleminin büyük kısmını kapalı tohumlular oluşturur.

Çiçek
Kapalı tohumlu bitkilerin gerçek çiçekleri vardır. Çiçeğin görevi üremedir. Polen oluşumu ve tozlaşma çiçekte olur.

Çiçeğin renk, koku ve biçimsel cazibesi gibi özellikleri böcekleri üzerine çekerek polenlerin yayılmasında büyük rol oynar. Bazı çiçekli bitkiler böceklerin dışında rüzgar, kuşlar veya memeli hayvanlar vasıtasıyla tozlaşır.
 

elma çiçeğine ve arı

Polenlerin dişi organa ulaşmasıyla tozlaşma, ardından döllenme ile tohum ve son olarak tohumun etrafında meyve oluşur. Meyve, tohumu koruduğu gibi yayılmasına da olanak sağlar.

Çiçeklerin bölümleri şunlardır:
  • çanak yaprak
  • taç yaprak
  • erkek organ
  • dişi organ

çiçeğin yapısı

Bu yapıların tamamnına sahip olanlara tam çiçek, eksik kısımları olanlara eksik çiçek denir.

Yaprak
Kapalı tohumlu bitkilerin yaprakları çanak yaprak ve taç yaprak şeklinde farklılaşmıştır.

Çanak yapraklar fotosentezin gerçekleştiği yeşil yapraklardır. Taç yapraklar ise genellikle böceklerin ilgisini çekecek şekilde farklı renklerde olur.

Tohum
Tohum taslağı yumurtalığın içinde kapalı şekilde bulunur ve döllendiğinde tohum haline gelir. Yumurtalık gelişerek meyveyi oluşturur.

Döllenme
Kapalı tohumlu bitkilerde çift döllenme görülür:
  • Yumurta hücresi, sperm çekirdeği tarafından döllendiğinde zigot oluşur ve zigot mitoz bölünmeler sonucunda embriyoya dönüşür.
  • Sperm çekirdekleri aynı zamanda polar çekirdekleri dölleyerek endospermi (besi doku) meydana getirir. Besi doku, tohum fotosentez yapacak olgunluğa gelene dek embriyonun besin ihtiyacını karşılar.
Örnek
Kapalı tohumlu bitkiler, bütün bitkilerin çok büyük kısmını oluşturduğu için günlük hayatta karşılaşılan bir çok bitki bu gruba örnektir: fasulye, kavun ,mısır, soğan, buğday, papatya, elma, ayçiçeği, armut, kiraz.
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış.

İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir