00
Kamçılıların (öglena) genel özellikleri nelerdir?

Kamçılılar, hareket etmelerine yardımcı kamçıları olan ökaryotik tek hücreli protista alemi üyeleridir. Öglena, en çok bilinen kamçılı protisttir ve fotosentez yapabilir.

Protista alemi
Protistler, altı kategoriye ayrılır: Kamçılılar (İng: flagellates), ökaryot tek hücreli protista alemi ve protozoa alt alemi üyeleridir.

Kamçı
Kamçılıların aktif hareket etmelerine yarayan kamçıları vardır. Kamçılıların hareket edebilme kabiliyeti hayvan hücresi ile benzeşir.

Beslenme
Otorotrof olan kamçılılar fotosentez yaparlar. Heterotrof olanlar ise bir konakta (parazit) ya da çürükçül olarak (saprofit) beslenirler.

Üreme
Kamçılıların büyük kısmı eşeysiz (bölünerek) ürerler. Bazı türleri eşeyli ürerler.

Örnek
En iyi bilinen kamçılı mikroorganizmalar öglena ve tripanozomadır.

Öglena
Öglenalar (İng: euglena) tatlı sular (tatlı su gölü) gibi hipotonik ortamda yaşarlar. Bu nedenle suyu hücre içine ozmozla alırlar. İçeriye giren fazla su kontraktil koful yardımıyla, enerji (ATP) kullanılarak dışarı atılır.

Fotosentez
Öglenalar fotosentez yaparlar. Kloroplast organeline sahip olan öglena bu yönüyle bitki hücresine benzemesine rağmen, öglenada hücre duvarı yoktur.

Pelikula
Hücre, hücre duvarı yerine onu iç ve dış etkilerden koruyan sert ve esnek bir yapıya sahip olan pelikula ile çevrilmiştir.

Stigma
Öglena ışığa duyarlı stigma yapısına sahiptir. Bu sayede fotosentez için gereken ışığın olduğu tarafa doğru yönelebilmektedir.
 

öglena hücresi

Afrika uyku hastalığı
Afrika uyku hastalığı, beyinde uyuşma ve neticesinde uykuya eğilim, felç ve bayılma belirtilerinin görüldüğü bir parazit hastalığıdır. Bu hastalık tripanozoma türü kamçılı bir protistin çeçe sinekleri vasıtasıyla insan vücuduna girmesi ile bulaşır. Parazit, kan yolu ile beyin bölgesine ulaşarak burada iltihaplanmaya neden olur.
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış.

İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir