00
Heterotrof bakteri ne demektir?

Heterotrof bakteri, besin ihtiyacını dışarıdan karşılayan bakteridir. Parazit ve saprofit (çürükçül, ayrıştırıcı) olmak üzere iki çeşit heterotrof bakteri vardır.

Beslenme şekillerine göre bakteriler iki ana başlık altında sınıflandırılır: Heterotrof bakteri
Kendi besinlerini üretemeyen bakterilere heterotrof bakteri denir. Bakterilerin çoğu heterotroftur ve ihtiyaç duydukları organik maddeleri dışarıdan alırlar.

İki tür heterotrof bakteri türü vardır:
  • parazit bakteriler
  • saprofit (İng: saprophytic, çürükçül, ayrıştırıcı) bakteriler
Besinlerini canlı bir organizmaya bağımlı olarak elde edenlere parazit bakteri, besin ihtiyacını ölü organizmalardan veya organik atıklardan elde edenlere saprofit (çürükçül) bakteri denir.

Parazit bakteriler
Parazit bakterilerin hücre dışına salgılayabilecekleri sindirim enzimleri yoktur. Bu nedenle genellikle monomer besinlerin (glikoz, aminoasit ve gliserol gibi) bulunduğu ortamlarda yayılırlar. Nişasta, glikojen ve protein gibi polimer besinlerin bulunduğu ortamlarda yaşamaları mümkün değildir.

Parazit bakteriler, ihtiyaç duydukları besin maddelerini birlikte yaşadıkları canlıdan sağlar. Simbiyotik yaşam (ortakyaşam) biçimine örnektir.

Saprofit (çürükçül) bakteriler
Çürükçül bakteriler organik atıkları inorganik maddelere çeviren ayrıştırıcı organizmalardır. Bu yönüyle saprofit bakteriler doğadaki madde döngüsüne önemli katkılar sağlar.

Çürükçül bakterilerin, parazit bakterilerin aksine ribozomlarda hücre dışına salgılayabilecekleri sindirim enzimleri vardır. Böylece hücre dışında (yaşam ortamında) yer alan polimerleri monomerlerine (hidroliz) ayrıştırabilirler. Oluşan monomerler difüzyon ya da aktif taşıma yöntemi ile hücre içine alınır. Bu besinler solunum olayında yakılarak ortama CO2, NH3 ve H2O gibi inorganik maddeler (metabolik atıklar) salar.
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış.

İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir