00
Hayvanların canlılık ve doğa için önemi nedir?

Hayvanlar birçok yönüyle ekolojik dengenin ve doğanın, çeşitli kullanım alanları ile insan hayatının vazgeçilmez bir parçasıdır.

Hayvanlar aleminde yer alan canlıların insanlar, doğa ve tüm canlılar alemi için biyolojik, ekonomik ve ekolojik birçok etkisi ve katkısı vardır.

Besin kaynağı
Hayvanlar birçok canlı için temel besin kaynağıdır. Bu canlılardan elde edilen et, süt, yumurta, bal gibi besinler insanlar için de temel ihtiyaçlardandır.
 
hayvan besin
böcek arı bal
kabuklular yengeç et
kuşlar tavuk yumurta
memeliler inek süt

Tarım
Hayvanlardan elde edilen gübre ile tarım topraklarında verim sağlanmaktadır.

Toprak solucanının toprakta açtığı oyuklar toprağın havalanmasına (oksijen almasına) ve yağmur sularının süzülmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca topraktaki organik atıkların parçalanmasına yardımcı olan toprak solucanları, toprağı inorganik maddece zenginleştirerek toprağın daha verimli olmasına (bitkilerin gelişimine) katkı sağlar.

Ekolojik denge
Kuşlar, maymunlar, sincaplar gibi hayvanlar tükettikleri meyvelerin tohumlarının yayılmasına; böcekler, bitkilerin tozlaşmasına yardımcı olarak ekolojik dengenin sürdürülmesinde önemli rol oynarlar.

Sağlık
Solucanlar sınıfından sülük ile yapılan tedavi yöntemi, insanlık tarihinde bilinen kadim uygulamalardan biridir.

İnsanların sentezleyemediği (Omega 3) yağ asitleri ve D vitamini içeren balık yağı, insan sağlığı için kullanılan takviye besinlerden biridir.

Birçok deney hayvanı, tıpta tedavi yöntemlerinin ve ilaçların geliştirilmesinde kobay olarak kullanılmaktadır.

Tekstil
İpek böceği ve koyun yünü, insanlık tarihi boyunca iplik ve kumaş üretimi için kullanılagelmiştir.
 

merinos koyun

Geçmiş dönemlerde kuş ve kaz tüyleri yastıklarda kullanılmıştır. Günümüzde bazı sürüngenlerin derileri ve kürkleri çanta, kemer, ayakkabı, mont gibi kıyafetlerin üretiminde kullanılmaktadır.

Kas gücü
Özellikle tarih boyunca ve günümüzde kırsal kesimlerde at ve eşek gibi hayvanların kas güçleri tarla sürülmesi (saban), değirmen taşı ve arabaların çekilmesi, yolculuk ve yük taşınması gibi alanlarda kullanılmıştır.
 

tarla süren atlar

Atlar, develer hatta bazen filler eksi dönemlerde gündelik hayatın ve savaşların en önemli binekleri olmuştur.

Ayrıca
Süngerler temizlik süngeri, sölenterlerden mercanlar küpe ve kolye gibi süs eşyası, fillerin dişleri ziynet eşyası üretiminde kullanılmaktadır.

Akvaryum balıkları; kanarya, papağan gibi kafes kuşları; ev kedileri ve köpekleri beslenerek; martılar, tavuskuşları, kuğular doğal güzellik olarak insanların hayatına renk katmaktadır.
 

arama kurtarma köpeği

Postacı kuşları, kuş tüyünden yapılmış kalemler, bekçi köpekleri, çoban köpekleri, arama-kurtarma köpekleri.. hayvanlar her zaman insan yaşamının önemli bir parçası olmuştur.

İlham
Ayrıca hayvanlar teknolojik gelişmelere ilham kaynağı olmuştur. Örneğin yusufçuk böceği helikopterler, yarasalar radarlar ve yunuslar deniz altları hakkında mucitlere ilham vermişlerdir.
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış.

İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir