00
Hayvanlar aleminin genel özellikleri nelerdir?

Canlılar alemindeki altı alemden biri olan hayvanlar, ökaryot çok hücreli heterotrof organizmalardır. Hayvanlar alemi omurgasız hayvanlar, ilkel kordalılar ve omurgalı hayvanlar olmak üzere üç ana grupta incelenir.

Sınıflandırma
Hayvanlar alemi (metazoa, animalia), canlılar alemindeki altı alemden biridir.

Hayvanlar alemi omurgasız hayvanlar, ilkel kordalılar ve omurgalı hayvanlar olmak üzere üç ana grupta incelenir. Bu gruplama hayvanın kordalı olup olmamasına göre yapılmıştır.

Aşağıda hayvanlar alemindeki canlılara ait sınıflandırma tablosu verilmiştir: Yaşam alanı
Hayvanlar alemi üyelerine dünyanın her yerinde rastlanabilir. Suda, karada, hem karada hem suda yaşayabilen ve uçabilen üyeleri vardır.

Hücre yapısı
Hayvanlar, çok hücreli ökaryot canlılardır.

Hayvan hücrelerinde hücre duvarı ve kloroplast bulunmaz. Bitkiler, mantarlar ve alglerde hücre duvarı olduğunu hatırlayınız.

Beslenme
Hayvanlar heterotroftur, kendi besinlerini üretemezler ve ihtiyaç duydukları besin maddelerini dış ortamdan hazır olarak alırlar.

Hareket
Besin arama ihtiyacını karşılamak üzere hareket etme ihtiyacı, hayvanlarda kasların, beynin, sinir sistemin ve bilateral simetrinin gelişmesine neden olmuştur. Bitkilerin aktif hareket edemediklerini hatırlayınız.

Özellikler
Hayvanlar alemi büyük çeşitlilik gösterir. Tamamına ait -canlıların ortak özelliklerini göstermenin ötesinde- ortak özellik sıralamak güçtür:
  • Hayvanların çoğunda vücutlarına destek sağlayan iç iskelet (örn: süngerler) ya da dış iskelet (örn: eklem bacaklılar) bulunur.
  • Bazı hayvanlar su kaybını önleyen deri ya da pullara (örn: timsah) sahiptir.
  • Kanatlara sahip olup uçabilen (örn: güvercin) ve uçamayan (örn: hindi) hayvanlar vardır.
  • Dört (örn: kedi), altı (örn: böcek), sekiz (örn: örümcek) ve daha çok ayaklı (örn: çok ayaklılar); iki ayağı (örn: goril) ya da dört ayağı (örn: keçi) üzerinde yürüyebilen ya da sürünen (örn: yılan) hayvanlar vardır.
  • Solunum yöntemleri çeşitlilik gösterir: deri solunumu (örn: solucanlar), solungaç solunumu (örn: balıklar), trake solunumu (örn: eklem bacaklılar), kitapsı akciğerler (örn: örümcekler), akciğer solunumu (kuşlar, memeliler)
  • Boşaltım yöntemleri çeşitlilik gösterir: protonefridyum (örn: yassı solucanlar), nefridyum (örn: halkalı solucanlar), malpigi tüpleri (örn: böcekler), böbrekler (örn: bütün omurgalılar)
  • Açık dolaşım (örn: yumuşakçalar) ve kapalı dolaşım (örn: omurgalılar) sistemine sahip hayvanlar vardır. Memeliler ve kuşlar sıcakkanlı, sürüngenler, iki yaşamlılar ve balıklar ise soğukkanlıdır.
Hayvanlar alemindeki canlıların sınıflandırılmasında rol oynayan temel faktörler nelerdir? makalesini inceleyebilirsiniz.

Önemi
İnsanlar, doğa ve diğer tüm canlılar için biyolojik, ekonomik ve ekolojik olarak önem arz eden hayvanların canlılık ve doğa için önemi büyüktür.

Örnek
Hayvanlar aleminde sınıflandırmaya örnek makalesini inceleyebilirsiniz.
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış.

İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir