00
Endospor nedir?

Endospor, bakteriler tarafından oluşturulan zor ortam koşullarına dayanıklı yapılardır.

Endospor
Bazı bakteri türleri bulundukları ortam koşulları elverişli olmadığı durumlarda endospor (İng: endospore) adı verilen özel yapılar oluşturur.

Zor koşullar
Endesporlar zor koşullara dayanıklıdır:
  • besinin az olduğu
  • suyun az olduğu
  • aşırı sıcak
  • aşıır soğuk
  • zehirli maddeler
Metabolizma
Endesporlarda su oranı, metabolizma ve enzim faaliyetleri endosproun hayatta kalmasını sağlayacak en düşük seviyededir. Bu süreçte üreme faaliyeti de olmaz. Böylece uzun süre (bazen yüzyıllarca) hayatta kalabilirler ve ortam şartları düzeldiğinde endospor su alıp gelişerek yeniden bakteri hücresine dönüşür ve tekrar üremeye başlar.


endospor

Yaşam biçimi
Bakteri kromozomunu kopyalarken bir kopyası kalın, dayanıklı bir duvar (kılıf) ile çevrelenir. Bu kılıf sayesinde olumsuz şartlarda hücre parçalansa bile endospor yaşamaya devam eder.

Bakterilerin oluşturduğu bu endospor yapıları bir üreme biçimi değil, bir yaşam formudur.

Otoklav
İnsanlar için ölümcül olan ve büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarda bulunan şarbon bakterisi (anthrax bacillus) endospor biçiminde uzun yıllar yaşayabilir. Örneğin bakteriler kaynayan suda yaşayamaz fakat endosporlar hayatta kalabilir.

Laboratuvar araç ve gereçleri endosporlardan otoklav (İng: autoclave) adı verilen yüksek sıcaklık ve basınç altında çalışan bir alet sayesinde sterilize edilir.


otoklav
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış.

İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir