10
Eklem Bacaklılar: Kabukluların özellikleri nelerdir?

Kabuklular, hayvanlar aleminde omurgasızlar şubesinde eklem bacaklılar sınıfı üyesidir. Yengeç, ıstakoz, kerevit, karides en çok bilinen örnekleridir.

Sınıflandırma
Eklem bacaklılar, kabuklular, örümcekler, çok ayaklılar, böcekler olmak üzere dört gruba ayrılır.

Kabuklular (crustacea), hayvanlar aleminde omurgasızlar şubesinde eklem bacaklılar sınıfında yer alır.

Yaşam alanı
Kabukluların büyük kısmı tatlı sularda ve denizlerde yaşarlar. Az bir türü ise karada kayaların ve kütüklerin altında, nemli ve rutubetli bölgelerde yaşar.
 

kerevit

Vücut yapısı
Kabukluların vücutları kitin yapılı sert bir kabukla kaplıdır ve iki ya da üç kısıma ayrılmıştır. Üç kısımdan oluşanlarda baş, göğüs ve karın bölgesi vardır. İki kısımdan oluşanlarda baş ve göğüs kaynaşmıştır, buna başlıgöğüs (sefalotoraks) denir.
 

yengeç vücudu

Kabukluların baş kısmında çok ayaklılar ve böcekler gibi iki çift anten bulunur. Bacak sayıları farklılık gösterir ve kanatları yoktur.

Solungaç solunumu
Suda yaşayan kabuklular, solungaç solunumu yaparlar. Karada yaşayanlar ise solunum yapabilmek için solungaçlarının sürekli nemli kalması gerekir.

Üreme sistemi
Kabuklular ayrı eşeylidir, yani her birey ya erkek ya da dişi üreme organlarından birine sahiptir.

Örnek
Kabukluların en çok bilinen örnekleri yengeç (İng: crab), ıstakoz (İng: lobster), kerevit (İng: crayfish), tespih böceği, langust, su piresi ve karidestir (İng: shrimp).
 

ıstakoz
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış.

İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir