10
Damarsız tohumsuz bitki ne demektir?

Damarsız tohumsuz bitkiler, tohum ve çiçek oluşumu görülmeyen, iletim demetleri olmayan ilkel bitkilerdir. En iyi bilinen örnekleri ciğer otları, boynuz otları ve kara yosunlarıdır.

Damarsız tohumsuz bitki
Damarsız tohumsuz bitkiler (bryophyta), tohumsuz bitki özelliklerini taşıyan fakat iletim demetine (damar, İng: vascular tissue) sahip olmayan bitkilerdir.

Damar
Damarsız bitkilerde su ve minerallerin özelleşmiş bir iletim ağı olmaksızın difüzyon ve ozmoz yolu ile taşınması söz konsudur. İletim demetleri ile bitkilerin temel kısımları ve görevleri hakkında bilgi edinmek için ilgili makaleye başvurabilirsiniz.

İletim demetlerine sahip tohumsuz bitkilere damarlı tohumsuz bitkiler denir. Bitkiler aleminin sınıflandırılmasına dair detaylı bilgi için tıklayınız.
 
çiğer otu

Özellikler
Damarsız tohumsuz bitkiler:
  • iletim demetlerine sahip değildir.
  • tohum ve çiçek oluşturmazlar.
  • sporla ürerler.
  • gerçek kök, gövde ve yaprakları yoktur.
Örnek
Ciğer otları (İng: liverworts), boynuz otları (İng: hornworts) ve kara yosunları (İng: mosses) damarsız tohumsuz bitkilerdir. En çok bilinen damarsız tohumsuz bitki ise kara yosunudur.
 
boynuz otu

Kara yosunu
Kara yosunları, akarsu kenarları ve yağmur ormanları gibi nemli bölgelerde yaşarlar. Ayrıca gündelik hayatta ağaç gövdeleri ve kaldırım taşlarının arası gibi nemli alanları yeşil halı gibi kaplayan kara yosunlarına rastlamak mümkündür.

Kara yosunları kök yerine köksü yapıya (rizoit) ve yapraksı gövdeye sahiptir.
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış.

İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir