20
Cıvık mantarların genel özellikleri nelerdir?

Cıcık mantarlar, bir araya geldiklerinde balçığı andıran biçimde hareket eden ve çürüyen organik maddelerle beslenen ökaryot, heterotrof tek hücreli protista alemi üyeleridir.

Protista alemi
Protistalar, altı kategoriye ayrılır: Cıvık mantarlar (myxomycotai İng: slime molds), ökaryot tek hücreli protista alemi üyeleridir.

Yaşam alanı
Cıvık mantarlar, çürümekte olan organik maddelerin olduğu nemli ortamlarda yaşarlar. Örneğin ağaç diplerinde yere düşen yaprakların ve dalların, çürüyen bir kütük parçasının üzerinde bol miktarda cıvık mantar bulunabilir.
 

kurumuş kütük üzerinde cıvık mantarlar

Beslenme
Cıvık mantarlar, besinlerini dışarıdan alır. Bütün türleri ya çürükçül (saprofit) ya da parazit  şeklinde görülen heterotrof olarak beslenir.

Çürükçül olan bu tüketici organizmalar önemli miktarda organik maddeyi ayrıştırarak diğer organizmaların kullanabileceği besinler haline getirir.

Hareket
Cıvık mantarlar, çok yavaş hareket ederler. Normalde tek hücreli olan cıvık mantarlar, tek tek hücreler halinde bir damla benzeri kitle oluşturmak için bir araya gelirler. Köpek kusmuğunu (İng: dog vomit) andıran bu kütle kendi salgıları üzerinde kayarak çürümeye başlayan organik maddeleri bulmak için hareket ederek yüzeye dağılırlar.

Mantar-benzeri
Balçık (İng: slime) ya da jöle şeklinde hareket eden bu organizma (ya da hücreler topluluğu) için "cıvık" tabiri kullanılmıştır. Cıvık mantarlar, mantar-benzeri protist (İng: fungus-like protist) olarak da bilinir.

Mantarlar gibi heterotroftur ve sporla çoğalırlar. Fakat mantarların hücre duvarları kitinden oluşurken, cıvık mantarlarınki selülozdan oluşur. Ayrıca cıvık mantarlarda eşeyli ve eşeysiz üreme görülür.
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış.

İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir