210
Canlıların sınıflandırılmasının tarihsel gelişimi nasıl olmuştur?

Canlıların sınıflandırılmasında tarih boyunca birçok bilim adamı katkıda bulunmuştur. Bunlardan en önemlileri Aristoteles, John Ray ve Carolus Linnaeus tarafından ortaya koyulan çalışmalardır.

Sınıflandırma
İnsanlar tarih boyunca etrafında gördükleri canlıları belirli özelliklerine göre sınıflandırmaya çalışmıştır. Her dönemde çağın bilgi düzeyine göre birtakım yöntemler denenmiştir. Bunlardan ilki yapay sınıflandırmadır. Günümüzde canlıların sınıflandırılmasında doğal sınıflandırma yöntemi kullanılır.

Aristoteles
Canlıların sınıflandırılmasına dair tarihte bilinen ilk çalışma Yunanlı filozof Aristoteles (MÖ 384- MÖ 322) tarafından yapılmıştır.

Aristoteles yaşadığı dönemde gözlemlediği tüm canlıları iki ana gruba, onları da üç alt gruba ayırmıştır:
  • bitkiler: otlar, çalılar, ağaçlar
  • hayvanlar: suda, karada, havada yaşayanla

Coğrafi keşifler
İlerleyen dönemlerde 15. ve 16. yüzyıllarda artan coğrafi keşiflerle birlikte yeni canlı türlerinin keşfi ile Aristoteles'in ortaya koyduğu sistem yetersiz kalmış ve işlevini yitirmiştir. Bilim insanları artık yeni yaklaşımlara ve modellere ihtiyaç duymaya başlamıştır.

John Ray
17. yüzyıla gelindiğinde John Ray (1627-1705) bitkileri tohum yapılarına göre sınıflandırmıştır. 1686'da kaleme aldığı "Bitkiler Tarihi" (Historia Plantarum) kitabında ilk kez tür kavramına değinmiştir.

Carolus Linnaeus

İsveçli botanikçi Carolus Linnaeus (1707–1778), 1758 yılında yayınladığı "Doğanın Düzeni" (Systema Naturea) kitabında ortaya koyduğu sistematik geleneksel taksonomiyi oluşturmuştur.

Bu sistemde her canlı türüne ikili adlandırma ile isim verilmiştir ve tüm canlılar arasında hiyerarşiye dayanan bir ilişki vardır.
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış.

İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir