00
Bitkilerin canlılık ve doğa için önemi nedir?

Bitkiler, birçok canlı için besin ve oksijen kaynağı olmanın yanı sıra barınak, yakıt, araç gereç yapımı, sağlıklı yaşam ve tedavi gibi birçok alanda kullanılmaktadır.

Bitkiler, doğanın vazgeçilmez bir parçasıdır. Canlılar alemindeki canlılığın sürekliliğinde, ekonomide, tıpta, sanayide, hatta insanlık ve medeniyetler tarihinde önemli role sahiptir.

Kullanım alanları
Bitkilerin kullanım alanları şunlardır:
  • besin
  • barınak
  • araç gereç
  • kıyafet
  • yakıt
  • kağıt
  • yağ üretimi
  • tedavi
  • ekolojik denge
Besin kaynağı
Bitkiler birçok canlının ana besin kaynağıdır. Aşağıdaki tabloda insanların besin kaynağı olarak kullandıkları bitkilere örnekler verilmiştir.
 
bitki örnek besin
tahıllar mısır, buğday, arpa, pirinç
sebzeler patates, marul, domates, fasulye
mevye elma, armut, üzüm, mandaline
tohum hayvan yemi, kahve, kakao
yaprak bitkisel çaylar (ada çayı, ıhlamur, nane)
besin kaynağı olarak bitkiler

Kuruyemiş ve meyveler de besin kaynağı olmanın yanı sıra insanlar tarafından zevk için tüketilmektedir.

Barınak
Ağaç kavukları, tahtadan barınaklar ve kulübeler insanlık tarihinin ilk sığınaklarıdır. Yüzyıllar boyunca tarım faaliyetleri ve ahşap evler yerleşik hayatın altyapısını oluşturmuştur.
 

ahşap evler

Ayrıca ağaçlar ve ormanlar birçok hayvana ev sahipliği yapmaktadır.

Araç gereç
Tahta kaşıklar, kovalar, çekiç sapları gibi birçok alet bitkilerin gövde ve dallarından elde edilmiştir. Mobilya üretiminin ana hammaddesi kavak, çam, dut ve meşe gibi odunsu bitkilerdir.

Hediyelik ahşap eşyalar ve süs bitkileri de gündelik hayatın vazgeçilmezlerindendir.

Kıyafet
Pamuk, keten gibi lifli bitkilerden iplik, kumaş, kıyafet gibi tekstil ürünleri üretilmektedir.
 

pamuk tarlası

Yakıt
Bitkiler yaşamlarını yitirdikten milyonlarca yıl sonra fosil yakıta (kömür gibi) dönüşürler. Ayrıca kurumuş ağaç kütükleri de odun yakacağı olarak insanlar tarafından kullanılır.

Kağıt
Medeniyetlerin ve insanlık tarihinin vazgeçilmez araçlarından birisi olan kağıt, bitkilerden elde edilmektedir.

kağıt fabrikası

Karton, mukavva, kağıt havlu gibi diğer kağıt bazlı ürünler de dolaylı olarak bitkilerden elde edilmektedir.

Yağ üretimi
Çoğu zaman direkt besin maddesi olarak kullanılmayan fakat birçok yemeğin pişirilmesinde yardımcı yağlar zeytin, ayçiçeği, fındık, mısır, soya fasulyesi, susam ve pamuk bitkilerinden elde edilir.

Ayrıca keskin kokuya sahip ve uçucu özelliği olan eterik yağlar parfümeri, kozmetik ve sabun sanayinde kullanılır. Bu yağlar gül, menekşe, lavanta, yasemin, leylak, karanfil gibi bitkilerden elde edilir.

Tedavi
Doğal ilaç olarak adlandırılan bazı bitkisel çaylar (ada çayı, ıhlamur, nane), vitamin deposu meyveler (mandalina, portakal gibi) iyileştirici ve ağrı kesici tıbbı bitkiler tedavi amaçlı ya da önleyici olarak kullanılır.
 
Bitkilerin doğrudan tüketilebilmesinin yanı sıra yüksük otu, haşhaş, kinin ağacı, cezayir menekşesi ve okaliptüs gibi birçok bitki türü ilaç sanayinde hammadde olarak kullanılmaktadır.

Ekolojik denge
Bitkiler, birçok canlı için barınak, besin ve oksijen kaynağıdır. Bitkiler besin zincirlerinin ve madde döngülerinin (karbon döngüsü, azot döngüsü gibi) devamlılığı için önemlidir.

Turbalıklar, ölü bitki örtüsünden kalan atıkların üst üste yığılması ile meydana gelen sulak alanlardır. Bu alanlar oksijensiz ve asidik olup karbonca zengindir ve karbondioksit miktarının dengelenmesinde rol oynarlar.
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (1)
Katılıyor musun?
00

Ayrıca ormanlar erozyonu önler, havayı temizler, hayvanlara yuvadır.


21.05.2022

Bu Yoruma Cevap Yaz

İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir