00
Balıklar: Kemikli balıkların özellikleri nelerdir?

Kemikli balıklar, hayvanlar aleminde omurgalılar şubesinde balıklar sınıfı üyesidir. Hamsi, alabalık, levrek, turna balığı, sazan balığı, mezgit kemikli balık örnekleridir.

Sınıflandırma
Balıklar, çenesiz balıklar, kıkırdaklı balıklar, kemikli balıklar olmak üzere üç grupta incelenir.

Kemikli balıklar (osteichthyes, İng: bony fishes), hayvanlar aleminde omurgalılar şubesinde balıklar sınıfında yer alır.

Vücut yapısı
Kemikli balıkların kemik yapılı iç iskelete sahiptir.
 

kemikli balık vücut yapısı

Kemikli balıklar, sahip oldukları yüzme keseleri (İng: swim bladder, gas bladder, fish maw, air bladder) sayesinde sürekli hareket etmek zorunda kalmadan su içinde askıda kalabilirler. Yüzme keseleri içindeki gaz miktarı balığın suyun dibine ya da yüzeye çıkmasında etkin rol oynar. Kaldırma kuvveti ile yüzme, batma, askıda kalma arasındaki ilişki nedir? makalesini inceleyebilirsiniz.

Kemikli balıkların vücudunu koruyan pulları vardır. Deriyi kaplayan bu pullar ince, yassı (disk şeklinde) ve sert yapılıdır.
 

kemikli balık pulları

Beslenme
Kemikli balıklar genelde etçildir. Bazı türlerinde otçul ve hepçil beslenme de görülür.

Solunum sistemi
Kemikli balıklar solungaç solunumu yaparlar. Bazı kemikli balık türlerinde solungaçların yanı sıra basit akciğerler bulunur.

Üreme sistemi
Kemikli balıklar ayrı eşeylidir (her bir birey erke ya da dişi üreme organına sahiptir) ve bu balıklarda dış döllenme (balığın vücudunun dışında, suda döllenme) görülür.

Dolaşım sistemi
Kemikli balıkların kalpleri kulakçık ve karıncık olmak üzere iki odacıktan oluşur. Kalplerinde her zaman kirli kan (oksijence fakir kan) bulunur. Kalpten solungaçlara pompalanan kan, solungaçlarda oksijence zenginleşerek (temizlenerek) vücutta dolaşıma girer.

Kemikli balıklar soğukkanlıdır. Vücut sıcaklıkları sabit değildir, ortam sıcaklığına göre değişir.

Örnek
Gündelik hayatta bilinen ve tüketilen birçok balık kemikli balıktır. Örneğin lüfer, çipura, hamsi, alabalık, levrek (İng: perch), ton balığı, sardalya, turna balığı, sazan balığı, mezgit, orkinos, pirana kemikli balıktır.
 

tatlısu levreği
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış.

İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir