00
Bakterilerin canlılık ve doğa için önemi nedir?

Bakteriler, canlılık ve doğal denge için çok önemli organizmalardır. Ayrıca bakteriler besin, sağlık, sanayi gibi alanlarda etkin olarak kullanılmaktadır.

Bakterilerin doğa, çevre, canlılar ve canlılık, ekonomi, besin ve ilaç yapımı gibi pek çok alanda önemli bir yeri vardır.

Madde döngüsü
Çürükçül (saprofit) bakteriler, doğadaki organik atıkları, ölmüş bitki ve hayvanları inorganik maddelere çevirerek ayrıştırılmasını sağlar. Böylece madde döngüsüne yardımcı olurlar.

Atmosferin %78'i azot olmasına rağmen, bitkiler ihtiyaç duydukları azotu havadan değil, bakteriler sayesinde elde ederler. Atmosferdeki serbest azot gazının bitkilerin kullanabileceği forma (nitrat tuzuna, NO3-) çevrilerek toprağa karışması azot bağlayıcı bakteriler sayesinde olur.

Aşı ve serum
Bakteriler hastalıklardan korunma (aşı) ve tedavi (serum) için de kullanılır.

Aşı ile zayıflatılmış yahut öldürülmüş bakteriler sağlıklı bireylere verildiğinde bağışıklık sistemi (aktif bağışıklık) uyarılarak antikor üretimi tetiklenir.

Zayıflatılmış bakteriler belirli hayvanlara verilerek antikor üretmesi sağlanır. Bu antikorlar özel tekniklerle alınarak serum ede edilir. Serum verilen hasta bireylerde bağışıklık (pasif bağışıklık) sağlanmış olur.

Vitamin
İnsan kalın bağırsağında yaşayan mutualist (karşılıklı yararlanmaya dayalı ortak yaşam biçimi) bakteriler B vitamini ve K vitamini sentezlenmesine yardımcı olur.

Endüstriyel üretim
Bakteri kültürleri kullanılarak aseton, bütanol gibi kimyasalların üretimi yapılmaktadır.

İlaç sanayinde vitamin ve antibiyotiklerin üretiminde bakterilerden yararlanır.

Gıda sanayinde sütün yoğurda dönüşümü (bakterilerin sütteki şekeri parçalayarak laktik aside çevirmesi), sirke, turşu ve peynir üretiminde bakteriler kullanmaktadır.

Antibiyotikler
Antibiyotikler bakterilerin (aynı zamanda bazı mantarların) ürettiği ve diğer bakteri türlerine zarar veren metabolik ürünlerdir.

Antibiyotikler, antimikrobiyal ilaçlardır ve bakterileri öldürmek yahut çoğalmasını engellemek  suretiyle enfeksiyonların tedavisinde kullanılır.

Atık arıtımı (biyoremediasyon)
Endüstri, ziraat, evsel atıkların (zararlı kimyasalların) temizlenmesinde (zararsız hale getirilmesinde) mikroorganizmaların kullanılmasına biyoremediasyon denir.

Atık suların damlatmalı filtrasyon sistemi ile temizlenmesinde bakteriler kullanılmaktadır. Ayrıca denize karışan petrol sızıntılarını temizlemek için petrol yiyen bakteriler kullanılabilmektedir.

Zararlı bakteriler
Canlılık için son derece önemli olan bakterilerin bir kısmı da hatalık yapan (patojen) bakterilerdir. Bu bakteriler yerleştiği bölgede (konak canlı) aşırı ürediklerinde ya da salgıladıkları zararlı maddeler (toksin adı verilen zehirli proteinler) nedeni ile hücre ve dokuların görevlerini yapamaz hale getirebilirler.

Şarbon, tifo, tetanos, verem, zatürre, difteri, menenjit, kolera ve frengi gibi hastalıklara neden olan parazit bakteriler de patojendir.

Anaerob bakterilerin (oksijensiz solunum yapan) ürettiği toksinler yiyeceklerin bozulmasına neden olurlar.
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış.

İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir