110
Alem nedir? Canlılar alemi ne demektir?

Canlılar alemi, bütün canlıları kapsayan eden en üst birimdir. Canlılar alemi altı alemden oluşur: bakteriler, arkebakteriler, protistler, mantarlar, bitkiler, hayvanlar.

Alem
Alem, sınıflandırma birimleri arasındaki en geniş kategoridir. Bu gruplama yöntemi tür, cins, aile, takım, sınıf, şube, alem olmak üzere 7 kategoriden oluşur.

Canlılar alemi
Canlıların sınıflandırılmasının tarihsel gelişiminde Aristoteles'in bitkiler ve hayvanlardan oluşan iki alemli sınıflandırması ile başlayan sistematik çalışmaları neticesinde, günümüzde canlılar 6 alemden oluşan bir yaklaşımla sınıflandırılmaktadır.

Belki ileride bir gün keşfedilen yeni canlı türleri bilim insanlarını yedinci alemi tanımlamaya sevk edebilir.

Kategoriler
Alem
Canlılar dünyası, aşağıda verilen altı kategori içinde sınıflandırılmıştır. Bu kategorilerin her birine alem adı verilir. Daha detaylı gruplamalar için Canlılar alemi kaça ayrılır? makalesine başvurunuz.

Bakteriler
Bakteriler alemi bugün bilinen yaklaşık beş bin türden oluşur. Bunlardan bir kısmı insan yaşamı açısından zararlı, bir kısmı ise faydalıdır. Bakteriler tek hücrelidir ve basit genetik yapıları vardır.

Arkebakteriler
Bakteriler gibi tek hücreli olan arkebakteriler, genellikle bataklıklar, okyanus ve göl dipleri, aşırı tuzlu ve sıcak bölgeler gibi oksijenin çok az olduğu zor çevre koşullarında yaşarlar.

Protisler
Protista grubuna ailt canlılardan bir kısmı tek hücreli bir kısmı ise çok hücrelidir. Bazıları  bitkiler gibi kendi besinlerini üretebilir bazıları da mantarlar ve hayvanlar gibi tüketicidirler (heterotrof).

Mantarlar
Mantarlar tıpkı bitkiler gibi gibi hareket edemezler. Hem bir hem de çok hücreli olan mantarlar vardır. Besinlerini dışarıdan alırlar.

Bitkiler
Bitkiler çok hücreli, fotosentez yaparak kendi besinini üretebilen canlılardır. Bitki hücreleri, diğer canlılardan farklı olarak kloroplast ve hücre duvarına sahiptir.

Hayvanlar
Hayvanlar çok hücreli hareket edebilen organizmalardır. Bilinen bir milyondan fazla hayvan türü vardır. Hayvanlar gelişmiş doku ve organ sistemlerine sahiptir. Besinlerini dışarıdan alırlar.
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (2)
Katılıyor musun?
21

Harika


03.05.2021

10/10

Bu Yoruma Cevap Yaz
Katılıyor musun?
00

eyvallah eline sağlık


19.05.2022

10/10

Bu Yoruma Cevap Yaz

İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir