43
Lizozom nedir?

Lizozom hücre içinde sindirim ile görevli organeldir.

Lizozom
Lizozom bütün hayvan hücrelerinde bulunan tek kat zarla çevrilir bir organeldir. Bitki hücrelerinde lizozom yoktur fakat benzeri yapılar vardır. Hayvan hücrelerinde istisna olarak alyuvarlarda lizozom bulunmaz.

Hayvanlarda akyuvarlar gibi vücudun savunmasını yapan hücrelerde çok sayıda lizozom bulunur.
 

organaller

Görevi
Lizozom içerisinde sindirim enzimleri bulunur. Lizozomlar hücre içi sindirimde görev alır.

Hücreye endositoz yolu ile taşınan besinler lizozom tarafından sindirilerek yapıtaşlarına ayrılır ve sitoplazmaya sindirim kofulu şeklinde geçer.

Lizozom enzimleri
Lizozom içerisinde yer alan sindirim enzimleri granüllü endoplazmik retikulumda üretilir. Bu enzimler golgi aygıtına taşınarak burada yapılandırılarak aktif hale getirilir. Daha sonra lizozom kesecikleri şeklinde sitoplazmaya geçer. 
 

Hidrolitik enzim
Lizozom enzimleri hidrolitik enzimdir yani polimerlerin basit monomerlere parçalandığı hidroliz tepkimelerinde katalizör olarak görev alırlar.

Lizozom enzimleri protein, yağ, polisakkarit ve nükleik asit gibi makromolekülleri hidroliz edebilir. Bu enzimler en iyi pH 5 olan asidik ortamlarda çalışır.

Otoliz
Lizozomun zarı zarar görürse, içinde yer alan enzimler sitoplazmaya dağılır. Bu durumda hücre parçalanarak ölür. Buna otoliz denir.

Bazen de lizozom kesecikleri hücreler tarafından kontrollü şekilde aktif hale getirilir. Buna programlanmış hücre ölümü denir. Örneğin anne karnında embriyonik gelişim esnasında perdelerin sindirilerek parmakların şekillenmesi, kurbağa larvasında kuyruğun yok olması bu yöntemle gerçekleşmektedir.

Ayrıca lizozomlardaki enzim hücre içinde yıpranan organelleri parçalayarak hücre yenilenmesini sağlayabilir.

Sindirim sonucunda oluşan atıkların hücre içinde birikmesi ilerleyen yaşlarda cilt üzerinde lekelere neden olur.
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış.

İlgili Konu
Hücre
İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir