00
Hücre iskeleti nedir?

Hücre iskeleti, hücreye şeklini veren ve hücre içi organizasyonu sağlayan yapıdır.

Hücre iskeleti
Önceleri sitoplazmanın şekilsiz bir sıvı olduğu, organellerin sitoplazma içinde yüzdüğü düşünülüyordu.

Fakat günümüzde elektron mikroskobu gibi görüntüleme tekniklerinin gelişmesi ile hücreye şeklini veren ve hücre içi organizasyonu sağlayan bir yapının var olduğu ortaya koyulmuştur. Bu yapılara hücre iskeleti adı verilmiştir.

Görevleri
Hücre iskeleti, ökaryot hücrelerde tıpkı iskeletin insana şekil verdiği gibi hücreyi destekler. Organellerin hücre içinde belirli yerlerde bulunmasına, yer değiştirmesine ve hücre bölünmesi sırasında kromozomların hareketine yardımcı olur. (rotasyon ve sirkülasyon)
 
hücrenin içi
 
Hücrelerin yalancı ayak oluşturarak hareket etmesinde, hücre bölünmesi sırasında hücrenin boğumlanarak ikiye ayrılmasında ve kas dokudaki liflerin kasılmasında da hücre iskeleti rol oynar.

Bölümleri
Hücre iskeletini oluşturan üç temel kısım vardır:
  • mikrofilament
  • ara filament
  • mikrotübül
hücre iskeleti

hücre iskeletinin bölümleri
mikrofilament ara filament mikrotübül

Hücre iskeletini oluşturan bütün kısımlar hücre şeklinin korunmasında görev alırlar.

Mikrofilamentler, birbirine bağlı iki protein zincirden oluşutur. Organelleri hücre iskeletine bağlar. Ayrıca kas kasılması ve gevşemesin, hücre hareketi (amiplerde yalancı ayak olşumu gibi) ve hücre bölünmesindev göre alır.

Mikrotübüller, kalın liflerdir. Hücre bölünmesi esnasında meydana gelen kromozom hareketleri ile organellerin hücre içindeki hareketlerinde görev alır. paramesyum silleri mikrotübüllerden oluşur ve paramesyumun hareket etmesini sağlar.

Ara filament, özellikle hücre çekirdeği gibi birtakım hücre içi yapıların sabit şekilde kalmasında görev alır. Doku hücrelerinin bir arada kalmasını sağlar.
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış.

İlgili Konu
Hücre
İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir