00
Kök hücre nedir?

Kök hücre, henüz özelleşmenin meydana gelmediği ana hücrelerdir. Diğer tüm hücreler kök hücrelerden oluşur.

Farklılaşma
Hücreler embriyonik dönemde özelleşerek farklılaşır ve dokuları oluşturur. Bu hücrelere özelleşmiş hücre denir.

Kök Hücre
Henüz farklılaşmamış hücrelere kök hücre (İng: stem cell) denir. Kök hücreler, sınırsız bölünebilme, kendini yenileyebilme, başka hücrelere dönüşebilme yeteneğine sahiptir ve diğer bütün hücrelerin ana hücreleridir.
 

kök hücrenin farklılaşması

Önemi
Bu hücrelerin en önemli özelliği vücutta ya da laboratuvar ortamında (hücre kültürü) bölündüğünde farklı tipteki hücrelere dönüşebilmeleridir. Günümüzde kök hücrelerinden yapay doku ve organ oluşturma çalışmaları yapılmaktadır.

Kök hücrelerin diğer hücre çeşitlerine dönüşebilme özelliği, birçok hastalığın tedavisi için umut ışığı olmuştur. Bu hastalıkların başlıcaları:
  • kanser
  • alzheimer, parkinson gibi sinir sistemi beyin hücre hasarları
  • diyabet
  • omurilik zedelenmeleri
  • organ yetmezlikleri
  • kemik hastalıkları
Türleri
İki tür kök hücre vardır:
  • erişkin (yetişkin) kök hücreler
  • embriyonik kök hücreler
Embriyonik kök hücreler
Embriyonik kök hücreler, blastula denilen embriyonun erken evrelerinde elde edilir. Bu hücreler insan vücudundaki birçok hücre tipine dönüşebilir.

Erişkin kök hücreler
Erişkin bireylerde bazı hücreler belirli bir görevi yerine getirmek üzere özelleşerek dokuları meydana getirir. Doku hücrelerinde bulunan fakat farklılaşmamış hücrelere erişkin kök hücre denir.

Örneğin kemik iliğinde bulunan erişkin kök hücreleri farklılaşarak kan hücresine dönüşebilir. Erişkin kök hücreler karaciğer, kemik iliği, deri, kas ve sinir dokularında bulunur.

Erişkin kök hücreleri insan yaşamının her devresinde kendini yenileyebilir ve yıpranmış, hastalıklı ya da ölmüş hücrelerin yerine yenilerini üretebilir. Fakat bu hücrelerin farklılaşma yeteneği embriyonik kök hücrelerine göre sınırlıdır.

Farkları
Erişkin kök hücreleri, embriyonik kök hücrelerine göre daha yavaş çoğalabilir. Embriyonik kök hücrelerinde üreme hızı daha yüksektir.

Embriyonik kök hücreleri, erişkin kök hücrelerine göre daha fazla hücre tipine dönüşebilir.

Embriyonik kök hücreler ancak embriyonun erken döneminde elde edilebilir fakat erişkin kök hücreler yetişkin bireylerden de elde edilebilir.
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış.

İlgili Konu
Genetik
İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir