00
Su canlılık için neden önemlidir?

Su, canlı hücresinin büyük bir kısmını oluşturan hayatî inorganik maddedir.

Yeni bir gezegen bulunduğunda, orada ilk aranan molekül sudur ve biliriz ki dünyanın %75'i sularla kaplıdır. İnsan vücudundaki hücrelerin de büyük kısmı (%70 ilâ %90) sudur. Yani su, hayattır.

Su, canlı hücrelerin büyük bir kısmını oluşturan hayatî inorganik maddedir.

Yapısı
+ yüklü iki hidrojen ve - yüklü bir oksijen atomundan oluşur.

su molekülü: H2O, hidrojen bağları
***
Aşağıda sıralanan özellikleri sayesinde suyun canlılığın devamına katkısı çok büyüktür.

Kohezyon kuvveti ve yüzey gerilimi
Bitkiler suyun kohezyon ve adezyon özelliği sayesinde topraktan aldıkları besin içeren suyu, yerçekemini yenerek, yapraklarına ulaştırır. Ayrıca yüzey gerilimi böceklerin su üzerinde yürüyebilmesini sağlar.

Buharlaşma
Terleme ile vücuttan ısı uzaklaşır çünkü su buharlaşırken ısıyı soğurur. Böylece su, insan vücut sıcaklığının belirli sınırlar içinde kalmasına katkı sağlar.

Reaksiyonlar
Su kanda madde taşınması, metabolik atıkların seyreltilmesi, bu atıkların boşaltılması, besinlerin sindirilmesi gibi birçok reaksiyonda çözücü olarak görev yapar. Bitkilerde su olmadan fotosentez reaksiyonu gerçekleşmez.

Özgül ısı
Suyun özgül ısısı yüksektir. Sıcak havayı soğurarak, soğuk havada ısı salarak hava sıcaklıklarını kararlı halde tutar. Büyük su kütleleri aldıkları ısının büyük kısmını su molekülleri arasında hidrojen bağlarını koparmak için kullanır; hava soğuduğunda ise, çok miktarda yeni hidrojen bağı kurarak dışarıya ısı verir. Bu, suyun yavaş ısınmasına ve soğumasını sağlar. Böylece göl, deniz gibi sulak yerlere ılıman iklim hakim olur.


Donma
Suyun hal değişimi esnasında istisnai durumu vardır. Buzun yoğunluğu suya göre az olduğu için göl gibi su kütlelerinin yalnızca yüzeyleri donar. Yüzeydeki buz kütleleri dipteki suyu yalıtarak canlıların yaşamasını mümkün kılar.


buz altında yaşam
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış.

İlgili Konu
Temel Bileşikler
İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir