40
Sıcaklık enzimlerin çalışmasını nasıl etkiler?

Enzimlerin en iyi şekilde çalıştığı ideal bir sıcaklık derecesi vardır. Bu değerin altında ve üstünde enzim faaliyeti azalır.

Protein
Enzimler sıcaklık değişimine duyarlıdır. Bunun nedeni enzimlerin yapısında bulunan proteindir.

Optimum sıcaklık
Enzimlerin aktivitelerini en iyi şekilde gösterebildiği bir sıcaklık değeri vardır. Bu değerin altında ve üstünde enzimin aktivitesi yani enzimatik reaksiyon hızı yavaşlar. Buna optimum sıcaklık denir. Örneğin insan için optimum sıcaklık derecesi 37oC'dir.
 

Bir enzimin düşük sıcaklıkta iken yapısı bozulmaz fakat etkinliği azalmaya başlar. Sıcaklık arttığında substrat molekülleri hızlanır. Dolayısıyla enzimin aktif bölgesiyle çarpışma sıklığı artar. Bu da reaksiyonu hızlandırır.

Fakat sıcaklık daha da arttığında enzimlerin aktif bölgesinin şekli bozulmaya başlar. Enzimlerin yapısı bozulduğu için (denatürasyon) tepkime hızı da düşer. Bu noktadan sonra sıcaklık azalsa dahi enzim çalışamaz.

Örnek
Örneğin besinlerin ekşimesini önlemek için ortamda bulunan bakteri enzimlerinin aktivitelerini engellemek gerekir. Bunu gerçekleştirmek için besinler dondurulur ya da sıvı halde ise kaynatılabilir.
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış.

İlgili Konu
Temel Bileşikler
İlgili Kayıtlar
İlgili Sorular
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir