210
Protein nedir?

Proteinler, aminoasitler arasında peptit bağları kurulmasıyla oluşan organik bileşiktir.

Canlıların yapısına en fazla katılan organik molekül olan proteinler, aminoasitler arasında peptit bağları kurulmasıyla oluşan organik bileşiklerdir.
 
aa1+aa2+aa3 + .. -> protein + su

Görevi
Proteinler hücrenin yapısına katılabilir ve metabolik faaliyetlerde görev alabilir. Aynı zamanda zorunlu durumlarda enerji verici olarak da kullanılır.

Yapısı
Yapısında karbon (C), hidrojen (H), oksijen (O) ve azot (N) atomları bulunur. Bazı proteinlerde kükürt (S) ve fosfor (P) atomları da bulunabilir. Proteinlerin temel yapı birimi aminoasitlerdir.


aminoasit yapısı

Sentezlenmesi
Protein, ribozomlarda DNA'nın kontrolünde sentezlenir. Toplam 20 çeşit aminoasit vardır.

Bitkiler bunların tamamını, insanlar ancak 12 tanesini sentezleyebilir. İnsanlar ve hayvanların üretemeyip, besinlerle hazır olarak almak zorunda oldukları aminoasitlere temel (esansiyel) aminoasit denir. İnsan, yalnız mısır ve fasulye yiyerek bu 8 aminoasiti edinebilir.

Çeşitlilik
Tüm canlılarda 20 çeşit aminoasit bulunmasına rağmen proteinler çok fazla çeşitlilik gösterir. Bunun nedeni protein yapısına katılan amino asitlerin dizilişi, sayısı ve çeşidinin farklı olmasıdır. Örneğin insanda her biri özgül yapı ve işleve sahip on binlerce farklı özellikte protein vardır.
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış.

İlgili Konu
Temel Bileşikler
İlgili Kayıtlar
İlgili Sorular
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir