10
pH değerinin insan sağlığı için önemi nedir?

İnsan metabolizması iç dengesini korumak için pH dalgalanmalarını önlemek zorundadır çünkü ortamın pH'ı metabolik tepkimeler için önemlidir.

İnsan metabolizması pH dalgalanmalarını önlemek, asit-baz dengesini korumak için tamponlar (karbonik asit, H2CO3 gibi) kullanır. Limon ısırıldığında asidi dengeleyebilmek için tükürük salgılanır. Bunun gibi, hücreler pH değerini sabit tutacak mekanizmalar gelişmiştir.


İç denge
Tüketilen besinlerin pH değeri vücudun iç dengesinin korunmasını için önemlidir. Örneğin asitli içecekler tüketildiğinde mide pH'ı normalin altına düşer. Bu durum mide dokularına zarar vererek gastrit, ülser ve mide kanaması gibi rahatsızlıklara neden olabilir.

Tanı koyma
Bazı hastalıklar için kan ve idrardaki pH derecesi ölçülür. İnsan kanının normal pH değeri 7,2 ilâ 7,4 arasındadır. Şeker hastalarında bu değer normalin altındadır.

Enzimatik tepkimeler
Ortamın pH'ı enzimatik tepkimeleri etkiler. İnsan midesinin  pH’ı 1-3; bağırsağın pH’ı 8-9 civarındadır. Bu değerlerin dışına çıkıldığında mide ve bağırsak enzimleri verimli çalışamaz.
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış.

İlgili Konu
Temel Bileşikler
İlgili Kayıtlar
İlgili Sorular
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir