34 94
Hormon nedir?

Hormonlar, canlıların yapısında bulunan ve ilgili bölgeleri uyararak büyüme, gelişme, farklılaşma, üreme, davranış ve metabolizma faaliyetleri gibi olayları düzenleyen organik maddelerdir.

Hormon
Hormonlar, salgılandığında ilgili doku ve organları uyararak fizyolojik olayların düzenlenmesini sağlayan canlıların yapısında bulunan organik maddelerden biridir.

Hormon salgılayan organlara salgı bezi, bu yapıya endokrin sistem denir. Bunlardan en önemlileri hipofiz, tiroit, paratiroit, böbrek üstü bezler, pankreas ve eşeysel bezlerdir.


endokrin sistem

Görevleri
Hormonlar kimyasal uyarıcıdır. Hormonların en önemli görevleri büyüme ve gelişme, farklılaşma, üreme, davranış ve metabolizma faaliyetlerini düzenlemektir.

Hormonlardan bir kısmı üretildikleri yerde, bir kısmı kan dolaşımı yoluyla hedef doku ve organlarda taşınarak farklı bölgelerde etki gösterir. Örneğin insülin hormonu pankreasta salgılandıktan sonra karaciğerde etki gösterir.

Önemi
Hormonlar canlılardaki diğer moleküllere göre çok az miktarda bulunmasına rağmen etkileri çok büyüktür. Bu miktar o kadar hassastır ki hormonlardaki ufak değişimler metabolizmayı olumsuz yönde etkileyebilir. Örneğin büyüme hormonu çocuklarda az salgılanırsa cücelik, fazla salgılanırsa devlik meydana gelir.

Hormonlar hayvanlar kadar bitkilerin faaliyetleri içinde son derece önem taşır. Örneğin yaprakların güneşe yönelmesi, tohumların çimlenmesi, çiçeklenme, yaprakların ve meyvelerin oluşumu, olgunlaşması hormonlar vasıtasıyla olur.
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (4)
Katılıyor musun?
1215

çok amaçooooooooooooooooook hoşuma gidi


24.02.2020

Bu Yoruma Cevap Yaz
Katılıyor musun?
109

hiç bir şey anlamadım


28.04.2020

1/10

Bu Yoruma Cevap Yaz
Katılıyor musun?
46

Cevabınız kesinlikle dogru


03.05.2020

10/10

Bu Yoruma Cevap Yaz
..diğer yorumlar
Katılıyor musun?
01

Daha iyi açıklanabilirdi eksik kalmış


13.03.2022

5/10

Bu Yoruma Cevap Yaz

İlgili Konu
Temel Bileşikler
İlgili Kayıtlar
İlgili Sorular
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir