30
Enzimlerin takım halinde çalışması ve geri bildirim mekanizması ne demektir?

Bir enzimin son ürününün bir sonraki enzimin substratı olmasına enzimlerin takım halinde çalışması denir. Oluşan son ürün miktarının belirli bir seviyeye geldiğinde ilk enzime bağlanarak tepkime zincirini durdurmasına geri bildirim mekanizması denir.

Takım
Enzimler hücrelerde tek tek çalışabildiği gibi takımlar halinde de çalışır. Enzimlerin takımlar halinde çalışması bir enzimin son ürününün, bir sonraki enzimin substratı (etkilenen maddesi) olması demektir.

Aşağıdaki şekilde E1 enzimi ile S1 substratı tepkimesinden oluşan Ü1 ürününün E2 enziminin substratı (S2) olduğuna dikkat ediniz.
 

enzimlerin takım halinde çalışması

Bir substratın bir seri enzim ile adım adım yapı taşına ayrıştırılması sırasında her reaksiyonda farklı bir enzim göre alır. Bu tepkimeler dizisinde herhangi bir adımda enzimlerden biri bozulursa ürün oluşamaz.

Örnek
Örneğin insan hücrelerinde nişasta sindirimi esnasında amilaz ve maltaz enzimleri takımlar halinde çalışır. Nişasta ve su  ile amilaz enzimi tepkimeye girdiğinde ortaya maltoz ve dekstrin ürünleri çıkar. Bir sonraki reaksiyonda maltoz substrat olarak su ve maltaz enzimiyle reaksiyona girerek glikoz ürününü oluşturur.
 
nişasta + su → [amilaz] → maltoz + dekstrin
maltoz + su → [maltaz] → glikoz + glikoz

Geri besleme
Takım halinde çalışan enzim aktivitelerinin denetlenmesini sağlayan geri besleme mekanizmaları vardır.

Son ürün yeterli seviyeye ulaştığında, son ürün takımdaki ilk enzime bağlanarak diğer tepkimelerin durmasına neden olur. Buna son ürünün inhibitör etkisi denir.

Hücrede son ürün miktarı azaldığında enzim takımı tekrar çalışmaya başlar.
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış.

İlgili Konu
Temel Bileşikler
İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir