31 178
Enzimlerin çalışmasını etkileyen faktörler nelerdir?

Sıcaklık, pH derecesi, enzim yoğunluğu, substrat yoğunluğu, substrat yüzeyi, su ve kimyasal maddeler enzimlerin çalışmasını etkileyen faktörlerdir.

Enzim faaliyetlerini etkileyen yedi faktörün enzimlerin çalışma mekanizmasına olumlu ve olumsuz etkileri vardır. Genellikle her faktörün ortamda bulunması gereken optimal bir değeri vardır. Bunun altında ve üstünde tepkime hızı olumsuz etkilenir.
  • sıcaklık
  • pH derecesi
  • enzim yoğunluğu
  • substrat yoğunluğu
  • substrat yüzeyi
  • su
  • kimyasal maddeler
Sıcaklık
Optimum sıcaklık denilen belirli bir sıcaklık değerinde enzim faaliyetileri en yüksek değerine ulaşır. Optimum sıcaklığa gelene kadar sıcaklık arttıkça reaksiyon hızı da artar. Sıcaklık daha da artarsa enzim faaliyetleri yavaşlayarak enzim işlevini kaybetmeye başlar.

pH derecesi
Her enzimin çalışabildiği ideal bir pH derecesi vardır. Asidik bir ortamda faaliyet gösteren bir enzim, bazik bir ortamda işlevini yitirebilir.

Enzim yoğunluğu
Diğer şartlar sağlandığında (ortamın sıcaklık ve pH değeri uygun iken) enzim yoğunluğunun artması enzim-substrat etkileşimini de hızlandırır.

Substrat yoğunluğu
Enzim ile substrat etkileşimi doyum noktasına gelene kadar ortama eklenen substrat miktarının artması tepkime hızını arttırır.

Substrat yüzeyi
Enzim ile substrat arasında etkileşimin gerçekleşmeye başladığı alan, substratın dış yüzeyidir. Bu nedenle substratın yüzey alanı genişledikçe enzimatik reaksiyonun hızı da artar.

Su
Enzimler ancak belirli seviyede su ihtiva eden ortamlarda çalışabilir. Bu oranın altında kalan ortamlarda enzim aktivitesi durur.

Kimyasal maddeler
Kimyasal maddeler enzimlerin etkinliğini arttırıcı ya da azaltıcı yönde etki gösterebilir. Enzimlerin etkinliğini artıran kimyasal maddelere aktivatör, yavaşlatan ya da engelleyen maddelere inhibitör denir.
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (5)
Katılıyor musun?
6326

Çok iyi hepsi doğru bilgi


06.10.2019

10/10

Bu Yoruma Cevap Yaz


Katılıyorum

12.03.2021evet ama saçma şeyler vermişler

31.03.2021

Katılıyor musun?
4316

Kısa ve net olması çok hoşuma gitti diğer sitelerde giriş paragrafını okuyacağım diye ne araştırdığımı unutuyorum. Çok tebrik ederim


23.12.2020

10/10

Bu Yoruma Cevap Yaz
Katılıyor musun?
129

Kral


21.11.2021

9/10

Bu Yoruma Cevap Yaz
..diğer yorumlar
Katılıyor musun?
00

guzel


23.03.2022

10/10

Bu Yoruma Cevap Yaz
Katılıyor musun?
00

peki su fazlalığında enzimin aktivitesinin durması gibi bir durum söz konusu olabilir mi


26.09.2021

Bu Yoruma Cevap Yaz

İlgili Konu
Temel Bileşikler
İlgili Kayıtlar
İlgili Sorular
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir