10 145
Enzim yoğunluğu, substrat yoğunluğu ve substrat yüzeyi enzimlerin çalışmasını nasıl etkiler?

Enzim yoğunluğunun artması ve substrat yüzey alanının genişlemesi enzim etkinliğini arttırır. Substrat yoğunluğunun artması ise doyum noktasına kadar tepkimenin hızının artışına neden olur.

Enzim yoğunluğu
Yeterli substratın olduğu bir ortamda sıcaklık ve pH değerleri optimum (ideal) seviyede ise enzim yoğunluğunun artması tepkimeyi hızlandırır. Reaksiyon ortamdaki substrat bitene kadar devam eder.
 

Örneğin solunum enzimleri mitokondri içinde toplanmayıp sitoplazmaya dağılmış olsaydı hücrede gerçekleşen solunum son derece yavaş olurdu.

Substrat yoğunluğu
Sabit miktarda enzim bulunan bir ortamda enzimler substrata doyana kadar, ortama eklenen substrat yoğunluğu arttıkça reaksiyon hızı da artar. Doyum noktasından sonra eklenecek substrat miktarı tepkimenin hızını etkilemez.
 

Substrat yüzeyi
Enzim ile substrat arasındaki etkileşim, substratın dış yüzeyinden başlar. Substratın yüzey alanının genişlemesi enzim etkinliğini arttırarak tepkimenin hızlanmasına neden olur.
 

Substratın küçük parçalara bölünmesi, substrat yüzeyinin artması demektir. Örneğin besinlerin ağızda daha uzun süre çiğnenmesi, sindirimin de daha kısa sürede tamamlamasını sağlar. Benzer şekilde kıyılmış et, parça ete göre daha kolay sindirilir.
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (2)
Katılıyor musun?
11

Parçalanınca sübstart yüzey miktarı değişmez değil mi ???? (miktar dediği için )


27.03.2022

Bu Yoruma Cevap Yaz
Katılıyor musun?
00

Substrat yüzeyinin enzim çalışma hızına olan etkisine örnek?


30.12.2021

Bu Yoruma Cevap Yaz

İlgili Konu
Temel Bileşikler
İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir