26 49
Filojiston teorisi nedir?

Filojiston teorisi, 1650'li yıllarda yanma olayını açıklamak üzere ortaya atılmış bir fikirdir. Buna göre yanıcı maddeler, yanıcı olmayan bir kısım ile ateş ruhundan oluşur.

Filojiston teorisi, 1650'li yıllarda yanma olayını açıklamak üzere Alman simyacı J.J. Becher tarafından ortaya atılmış bir fikirdir.

Filojiston
Filojiston, ateşin ruhuna verilen isimdir.

Filojiston kuramı
Bir madde yanabiliyorsa, yanıcı ve yanıcı olmayan iki kısımdan oluşur. Filojiston kuramına göre yanıcı maddeler, yanıcı olmayan bir kısım ile filojistondan oluşur. Örneğin metaller yandıklarında filojiston kaçar ve geriye külü (metal oksitler) kalır.
 
yanıcı madde
yanıcı olmayan kısım filojiston
kül ateş

Bir madde fazla miktarda filojiston içeriyorsa iyi yanar.

Oksijenin keşfi
1774'te Priestley tarafından kimya tarihi için dönüm noktası olarak görülen oksijenin keşfi gerçekleşmiştir. Priestley, oksitlenmiş cıvayı ısıtarak elde ettiği gaza "filojistonu uzaklaştırılmış hava" adını verdi çünkü bu gaz içinde maddelerin daha iyi yandığını gördü.

Aynı dönemde İsveçli bilim adamı Scheele oksijen gazını keşfederek buna "yakıcı hava" adını verdi.

Teoremin çökmesi
Filojiston kuramının sonu, Lavoisier'in 1777'de yanma olayında maddelerin oksijen gazı ile etkileştiğini keşfetmesi ile olmuştur. Bu, yeni bir element tanımının yapılmasına ve modern kimyanın da başlamasına neden olmuştur.
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış.

İlgili Konu
Kimya Bilimi
İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir