50
Klasik ve modern fizik arasındaki farklar nelerdir?

Modern fizik atomik boyutlarda ve ışık hızına yakın hızlardaki parçacıklarla klasik fizik ise nispeten makro boyutlarda ve yavaş cisimler üzerinde çalışır.

bilim
fizik
klasik fizik modern fizik

Çalışma alanı
Kuantum fiziği olarak da bilinen modern fizik, atomik boyutlarda ve ışık hızına yakın hızlardaki parçacıklarla çalışır. Klasik fizik, yerçekimi kuvveti ya da gezegenlerin güneş çevresinde dönüşü gibi nispeten makro boyutlarda ve yavaş cisimleri inceler.

Uzay ve zamanın sürekliliği
Klasik fizikte nesnelerin özellikleri sürekli iken, modern fizikte ani sıçrayışlarla bir durumdan diğerine geçiş gösteren süreksiz (kesikli) değerlerdir. Klasik fizik atomdaki elektronun enerjisinin neden belli seviyelerde olması gerektiğini açıklayamaz.

Belirlilik
Klasik fizikte "belirlilik" (determinizm) vardır. Kuantum fiziğinde olaylar belli bir olasılıkla meydana gelir.

Gözlemci etkisi
Klasik fizik, nesnelerin birbirlerinden  ve çevresinden bağımsız incelenebileceği düşünür. Kuantum kuramına göre nesneler birer enerji dalgasıdır ve gözlemci gözlem sonucu etkiler (Young deneyi).  Klasik fizikte ise gözlemci olayın oluşunu etkilemez.

Bağıl hız
Klasik fiziğe göre bir nesnenin bağıl hızı, gözlemcinin hızına bağlıdır. Klasik fiziğe göre gözlemci hangi yönde hangi hızla hareket ederse etsin ışığın hızını hep aynı sabit bir değer olarak ölçer. Öyle ki modern fizik, zaman ve uzunluğun cismin hızına göre değişebileceğini öngörür.
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış.

İlgili Konu
Fizik Bilimi
İlgili Kayıtlar
İlgili Sorular
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir