27
Fizik nedir?

Fizik, madde-enerji ve bunlar arasındaki etkileşimin altında yatan yasaları bularak evreni (doğayı) açıklamaya çalışan bir bilim dalıdır.

Köken
Eski Yunanca'da "doğa" anlamına gelen "fisis, physis" kelimesinden gelir.

Tanım
Fizik, madde-enerji ve bunlar arasındaki etkileşimin altında yatan yasaları bularak evreni (doğayı) açıklamaya çalışan bir bilim dalıdır.

Kapsam
Fizik atom-altı parçacıklardan galaksi kümelerine kadar geniş bir alanda birçok fenomeni açıklamaya çalışır.

Etkisi
Fizikteki gelişmeler matematik ve felsefe gibi alanları etkilerken, genellikle teknolojiye uygulanır.

Amaç
Maddeyi ve gözlemlenebilir olayları temel nedenlere indirgemeyi ve bu temel nedenleri (yasaları) birbirleriyle ilişkilendirmeyi amaçlar.

Birleştirme
Mıknatısın metalleri çektiği esnada ortaya çıkan gizemli kuvvete manyetizma, amber taşının hayvan postuna sürtüldüğünde gözlemlenen gizemli kuvvete elektrik dendi. Fakat sonradan anlaşıldı ki aslında manyetizme ve elektrik elektromanyetik kuvvetin iki farklı tezahürü idi.

Her şeyin teorisi
Günümüzde, birleştirilen bulgular fizikçileri fiziğin en büyük gayesine yani "nihai ve tek bir nedeni" yani 'her şeyin teorisi'ni bulmaya yöneltmiştir.

Nasıl?
Fizik, evrenle alakalı nasıl'ları cevaplamak için doğanın genel bir analizidir.

Örneğin, "Kâinatın yapıtaşı nedir, evren nasıl oluştu, biz evrenin neresindeyiz?" gibi sorular insanlık tarihi kadar eskidir. Sorular yanıt buldukça yeni sorulara da gebe olmuştur. Böylece fiziğin sınırları sürekli değişmiştir.
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (1)
Katılıyor musun?
20

Yapılmış olan bu tanımlama internet üzerinde genel olarak aradığım " Fizik nedir? " sorusuna bulduğum en tatminkar cevap.
Teşekkür ederim emeğiniz için...


13.09.2019

10/10

Bu Yoruma Cevap Yaz

İlgili Konu
Fizik Bilimi
İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir