11 210
Katalizör nedir?

Katalizör, tepkimelerin eşik enerji seviyesinin düşüren ve tepkimeden değişime uğramadan çıkan kimyasal moleküllerdir.

Aktivasyon enerjisi
Moleküllerin reaksiyona girmesi için aktivasyon enerjisinin aşılması gerekir. Aktivasyon enerjisi tepkimenin başlaması için eşik değerdir.

Metabolik tepkimelerin gerçekleşmesi için tepkimeye giren moleküllerin birbirine çarpması gerekir. Tanecikleri hızlandırmak için sıcaklığın artması gerekir. Sıcaklığın artması moleküllerin kinetik enerjisini arttıracağı için reaksiyon da hız kazanır.

Fakat hücre ortamı düşünüldüğünde sıcaklığın artması kimyasal reaksiyonu olum yönde etkilemeyebilir. Çünkü hücrelerde sıcaklığın artması proteinlere dolayısıyla hücre yapısına zarar verir.

Katalizör
Katalizörler, kimyasal tepkimeleri sıcaklık artışına gerek kalmaksızın hızlandıran maddelerdir. Katalizörler reaksiyonların aktivasyon enerjisini düşürerek tepkimelerin güvenli sıcaklık aralığında yani vücut sıcaklığında gerçekleşmesine olanak sağlar.

Aşağıdaki grafikte katalizörün tepkimenin aktivasyon enerjisine olan etkisi gösterilmiştir. Katalizörün tepkimenin başlaması için gerekli olan enerjiyi düşürdüğüne dikkat ediniz.
 

Organik ya da inorganik yapıya sahip olabilen katalizörlerin gerçekleşen reaksiyon sonunda kendi yapısında herhangi bir değişim olmaz.

Enzim
Canlı hücrelerde katalizör görevini enzimler görür. Bu yönüyle enzimler biyolojik katalizörlerdir.
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (1)
Katılıyor musun?
62

Açıklayacı, kısa ve öz bir anlatım olmuş.


30.11.2019

10/10

Bu Yoruma Cevap Yaz

İlgili Konu
Biyoloji Bilimi
İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir