00
Yıldızların dünyaya olan uzaklığı nasıl hesaplanır?

Nispeten yakın yıldızların (3000 ışık yılı uzaklığa kadar) uzaklığını tespit etmek için paralaks yöntemini kullanırlar. Bunun için en az iki gözleme ihtiyaç vardır.

Kozmik mesafe merdiveni
Kozmik mesafe merdivenindeki ilk yöntem olan radar tekniği ancak güneş sistemi içinde yer alan gök cisimlerinin dünyaya olan uzaklığını ölçmek için kullanılabilir.

Paralaks tekniği
Güneş sistemi dışındaki nispeten yakın yıldızların (100 ışık yılı uzaklığa kadar) uzaklığını tespit etmek için paralaks yöntemini kullanırlar.

Yöntem
Paralaks tekniği, prensip olarak uzaktaki bir nesneye iki farklı noktadan gözlem yapılmasına dayanır. Böylece iki gözlem noktası ve cismin kendisi bir üçgen oluşturmuş olur. İki gözlem noktası arasındaki mesafe ve nesnenin gözlemler arasında yaptığı kayma (açı) kullanılarak mesafe hesaplanabilir.
 

 
Bu yöntemi günlük hayatta da kullanmak mümkündür.
  • Uzaktaki bir cisme aşağıdaki şekildeki gibi tek gözle bakın.
  • Sonra elinizi daha ileri uzatıp (ya da kapalı gözünüzü açıp diğer gözünüzü kapatarak) tekrar aynı gözlemi yapın.
  • Cismin gözlemler arasındaki kayma mesafesinin azaldığını göreceksiniz.

 
Paralaks açısı
Astronomide paralaks açısı (ıraklık açısı ya da kaçkınlık) yöntemi kullanılarak dünya ile yıldızlar arasındaki mesafe ölçülür. Bunun için en az iki gözleme ihtiyaç vardır. Yıldızın gözlemciye göre konumu aşağıdaki şekildeki gibi bir sapma yapar.
 

 
Böylece temmuz ve ağustos aylarında gözlemlenen yıldızın yaptığı paralaks açısı ve gözlemler arası mesafe kullanılarak dünya ile yıldız arasında mesafe hesaplanabilir.
 
 
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış.

İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir