00
Spektrometre (tayfölçer) nedir?

Spektrometre, ışık tayfından yararlanılarak cisimlerin spektrumlarının belirlenmesi için kullanılan optik bir cihazdır.

Spektrografi
Spektrografi (spektroskopi) uzaktaki gök cisimlerinden (yıldız, galaksi gibi) gelen ışığın incelenerek onların bileşimleri, hareketleri ve yapıları hakkında bilgi edinilmesi için yapılan analiz çalışmalarıdır.

Spektral çizgi
Periyodik tablodaki her elementin elektromanyetik spektrumunda belirli düzende seyreden ve o elemente has siyah çizgiler vardır. Bu çizgilere spektral çizgi denir.
 

bazı soygazlara ait spektral çizgiler

Spektral çizgiler elementin karakteristik özelliğidir, o elementin parmak izidir. Gözlemlenen spektral çizgiler nesnenin bileşimi hakkında bilgi verir.

Spektrometre
Spektrometre (İng: spectrometer), elektromanyetik spektrumları analiz etmek için kullanılılan bir optik cihazdır. Spektrometrenin yapısı için tıklayınız.
 

spektrometre

Kullanım alanları
Spektrometre spektral çizgiler üreterek, neseneden gelen ışığın dalga boylarını ve yoğunluklarını ölçmek için kullanılır. Elementlerin ve gök cisimlerinin yaydığı ışık onun içeriği hakkında bilgi verir.

Spektrometrenin iki temel kullanım alanı vardır:
  • uzay teleskoplarında gök cisimlerinin incelenmesi
  • kimyasalların analizi
 

Hubble, COS
 

spektrometre ile kimyasal analiz

Tarihçe
1814
yılında spektrometreyi icat eden Joseph von Fraunhofer (1787 - 1826), güneş tayfındaki siyah çizgileri gözlemlemiştir.

Gustav Robert Kirchhoff (1824 - 1887) ve Robert Bunsen (1811 - 1899), her bir elementin spektrumunun farklı olduğunu keşfetmiştir. Kimyasal analizlerde spektrometrelerin kullanımını keşfeden bu iki bilim adamı sezyum ve rubidyumu elementlerini de bulmuşlardır. Ayrıca yıldız spektrumlarının kimyasal açıklamasını yapmışlardır.
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış.

İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir