00
HR diyagramında hangi bölgeler vardır?

HR diyagramı evriminin farklı evrelerindeki yıldız gruplarını gösterir. Bunlar: ana kol (cüceler), kırmızı devler, beyaz cücelerdir.

HR diygramı
HR diyagramı, yıldızların rengi ve sıcaklığı, parlaklığı ve ışınım gücü gibi özelliklerini bir arada gösteren önemli bir grafiktir.

Yıldızın evrimi
Başlangıç kütlesine, iç yapısına ve enerji üretme şekline bağlı olarak bütün yıldızlar belirli bir evrimsel süreçten geçer. Bu süreçteki her bir evre yıldızın parlaklığı ve sıcaklığındaki değişime tekabül eder. Yıldızın geçirdiği bu evreler aynı zaman HR diyagramının farklı alanlarına karşılık gelir.

HR diyagramında 3 temel bölge vardır, bunlar yıldızın evrimsel evreleridir.
  • ana kol (cüceler)
  • kırmızı devler
  • beyaz cüceler

HR diyagramı ve yıldız evreleri

Ana kol (cüceler)
Ana kol yıldızları (İng: main sequence), sol üst köşede en sıcak ve parlak yıldızlardan sağ alt köşedeki soğuk ve sönük yıldız gruplarına kadar uzanır. Bu yıldızlar diyagramın büyük kısmını oluşturur. Yıldızlar bu aşamada ömürlerini 90%'lık kısmını çekirdeklerinde hidrojeni helyuma çevirerek geçirirler. MK sistemine göre V sınıfına girerler.

Kırmızı devler
MK sisteminde I, II ve III. sınıfa denk düşen kırmızı devler (İng: giants) ve süper devler (İng: supergiants), anakolun üst kısmında yer alırlar.

Kırmızı devler, yüzey sıcaklıkları düşük fakat ışınım güçleri yüksek parlak yıldızlardır. Stefan-Boltzmann kanununa göre yüzey alanı (yarıçapı) büyüktür. Çekirdeğinde hidrojen yakıtı biten ve helyum yakmaya başlayan yıldızlar, bu evrede yer alır.

Beyaz cüceler
MK sisteminde D sınıfında yer alan beyaz cüceler (İng: white dwarf), HR diyagramının sol alt köşesinde yer alır. Beyaz cüceler çok sıcak olmalarına rağmen yüzey alanları küçük olduğu için ışınım güçleri düşüktür.
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış.

İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir