00
Fraunhofer çizgileri (güneş spekturumu) nedir?

Fraunhofer çizgileri, 1814 yılında Alman fizikçi Joseph Von Fraunhofer tarafından güneş spekturumunda gözlemlenen siyah çizgilerdir.

Keşfi
1814 yılında Alman fizikçi Joseph Von Fraunhofer (1787 - 1826), güneşin tayfını gözlemlediğinde bazı siyah bölgeler keşfetmiştir.

Bu gözlem ilk kez 1802 yılında İngiliz fizikçi William Hyde Wollaston tarafından yapılmış olsa da Fraunhofer'in 500'den fazla çizgiyi kaydetmesi nedeniyle bu olgu onun adıyla anılır.
 

Fraunhofer anısına basılmış pul

Soğurma çizgileri
Bazı elementler ısıtıldığında elde edilen tayflar, Fraunhofer'in güneş tayfından elde ettiği çizgiler ile denkleşiyordu. Fraunhofer'in gözlemlediği siyah çizgilere ait dalga boyları, güneşin atmosferinde yer alan elementlerin atom spektrumlarına denk düşüyordu.

Böylece spekturumdaki siyah çizgilerin, güneş atmosferinde yer alan bazı elementlerin belirli dalga boylarını soğurması sonucu oluştuğu keşfedilmiştir.

Fraunhofer gözlemlediği çizgileri A harfinden G harfine kadar isimlendirmiştir. Günümüzde bu sistem hala kullanılmaktadır ve Fraunhofer'den sonra gelişen teknoloji ile binlerce çizgi gözlemlenebilmiştir.
 

güneş spektrumu ve elementler

Yukarıda verilen güneş spektrumunda yer alan hidrojen elementine ait hidrojen spektrumu ile karşılaştırma yapabilirsiniz.

Helyum
Güneş spektrumu incelendiğinde siyah hatlardan bir tanesi o zamana kadar bilinen hiçbir element ile uyuşmuyordu. Bu element, henüz keşfedilmemiş helyum elementidir. O zamandan itibaren Yunan güneş tanrısı Helios'un adı ile anılan helyum, 19. yy'ın sonunda dünyada da keşfedilmiştir.

Önemi
Güneş spektrumunda gözlemlenen bu siyah çizgiler, Fraunhofer çizgileri olarak bilinir. Bu çizgilerin teorik olarak açıklanması Kirchhoff'un spekturum yasaları ile olmuştur. Bu bulgular yıldız tayfı ve yıldızların tayfsal sınıflaması çalışmalarına da öncülük etmiştir.
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış.

İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir