00
Fotometrik sistem nedir?

Fotometrik sistem, belirli bir dalga boyuna duyarlı filtre kullanılarak yapılan ışıkölçüm yöntemidir. Bu sistem geçirgen bant, ışık alıcı ve standart yıldızlar kümesi ile tanımlanır.

Fotometri
Fotometri (ışıkölçüm), bir teleskobun odak noktasına bir detektör (ışık alıcısı) yerleştirilerek yapılır.

Problem
Kullanılan teleskop ve alıcıların elektromanyetik spektrumun farklı bölgelerine karşı duyarlı olmasından ötürü aynı gök cismini farklı gözlemciler ölçtüğünde ölçümler arası farklar oluşur.

Farklı gözlemcilerin aynı sonucu almaları ancak duyarlı olduğu tayf aralığı geniş olan alıcılar sayesinde mümkün olmaktadır. Bunu bertaraf etmek için gözlemcilerin filtrelerini standart bir sistem ve standart bir yıldız kümesi ile eşleştirmeleri gerekir.

Fotometrik sistem
Kendine özgü filtre (geçirme bandı) ve standart yıldız kümesine sahip ışıkölçüm yöntemine fotometrik sistem (İng: photometric system) denir.

Türleri
Fotometrik sistemler, filtrelerinin duyarlılığına göre sınıflandırılır. Filtrelerin duyarlı olduğu dalga boyuna göre üçe ayrılır:
  • geniş bant sistemler (> 30 nm, 900 Angstrom)
  • orta bant sistemler (10 nm - 30 nm200 Angstrom)
  • dar bant sistemler (< 10 nm 30 Angstrom)
UBV sistemi
Yıldızların sıcaklıkları farklı olduğu için saldıkları ışınımların maksimum dalga boyları da farklılık gösterir. Bu nedenle bir yıldız gözlemlenirken kullanılan filtreye (geçirme bandının dalga boyu) göre farklı parlaklıkta görünür. Bu farklılığın önüne geçebilmek için standart yöntemler geliştirilmiştir. Bunlardan ilki farklı renklerdeki parlaklıkları ölçmek için kullanılan UBV sistemidir.

Astronomların genellikle başvurdukları gözlemler, bir geniş bant sistemi olan UBV sistemini temel almaktadır. UBV sisteminin en önemli yönü MK tayf sınıflama sistemi ile uyumlu olmasıdır.
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış.

İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir