17
Galileo Galilei kimdir?

Galileo Galilei (1564-1642), desteklediği güneş merkezli evren kuramı nedeniyle Engizisyon mahkemesi tarafından ev hapsine mahkum edilen İtalyan gökbilimcidir. Genellikle bilim ve din çatışmasının bir sembolü olarak gösterilir.

Basit bir teleskoptan ilham alarak daha üstün teleskoplar geliştiren İtalyan gökbilimci Galileo Galilei (1564-1642), yüzyıllardır hakim olan Aristoteles akımından ve Kutsal Kitap'tan şüphe duyarak uzay hakkında daha önce hiç yapılamamış gözlemler yapmış böylelikle Orta Çağ'daki bilim anlayışında devrim yaratmıştır.
 

Güneş merkezli sistem
Copernicus, Galileo'nun doğumundan 21 yıl önce ölmüştü. Polonyalı Copernicus, güneş merkezli bir evren modeli geliştirmişti. Galileo da dünyanın güneşin etrafında döndüğü yönündeki bu kuramı destekliyordu.

Galilei geliştirdiği teleskopla ayın yüzeyinin pürüzsüz olmadığını, güneşteki lekeleri ve Jüpiter'in uydularını keşfetti.


Gözlemlerinde ayın yüzeyinde dağlar olduğunu, samanyolu galaksisinin küçük yıldızlardan oluştuğunu ve Jüpiter gezegeninin dört uydusu olduğunu tespit etmişti. Venüs'ün ay benzeri evrelerden geçtiğini gördü ve Venüs'ün güneş etrafında döndüğü sonucuna vardı.

Serbest düşüş
Cisimlerin yere düşme hızlarının ağırlıklarıyla orantılı olduğu düşüncesinin yanlış olduğunu gösterdi. Yani aynı yükseklikten (Pisa Kulesi) yere düşen cisimlerin düşme hızlarının ağırlıklarıyla ilşkisi olmadığını ifade etmişti. İkisi de aynı zamanda yere düşüyordu.
 

Kilise
Yaşadığı dönemde Vatikan Kilisesi dünya merkezli bir evren anlayışını (geosentrik) savunuyordu. Galileo ise kendisinden önce Copernicus'un öne sürdüğü güneş merkezli evren kuramını (heliosentrik) benimsemişti. Bu nedenle kilise tarafından iki defa yargılanmıştı.


Roma'da Engizisyon mahkemesi bu teorinin Kutsal Kitap ile çeliştiğini düşünüyordu ve ilk mahkemede Galileo'nun görüşlerini yayması ve öğretmesi yasaklandı. Galileo "görmedim, duymadım ve bilmiyorum" diyerek kendini idam sehpasından kurtarmıştı.

1632'de yazdığı Copernicus'un teorisini destekleyen ve karşı çıkan iki adamın tartışması üzerine diyalogların yer aldığı "Dünyanın İki Esas Sistemi Üzerine Diyaloglar" adlı kitap nedeniyle yargılandı ve ömür boyu ev hapsine mahkum edildi.

Tüm bu olaylar nedeniyle Galileo tarihte bilim ve din çatışmasının bir sembolü haline gelmiştir.
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış.

İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir