11 81
Batlamyus (Ptolemy) kimdir?

Batlamyus (85-165), dünya merkezli modeli modelini ortaya atan İskenderiyeli Yunan astronomdur.

Klaudyos Batlamyus (85 - 165) İskenderiyeli Yunan astronom, matematikçi, coğrafyacı ve müzik bilginidir. Kopernik'in güneş merkezli modeline kadar Batlamyus dünya merkezli modeli,  batı ve islam dünyalarında geçerli evren modeli olmuştur.

Batlamyus'un daha sonraları Avrupa'da ortaçağın kapanmasına yol açacak astronomi ve coğrafya iki önemli derleme eseri vardır.
  1. Büyük Derleme (Megale Syntaxis, Matematikis Sintaksis, Almagest)
  2. Coğrafya Klavuzu (Geografike Hiphegesis)

Astronomi: Büyük Derleme
Yunan ve Babil uygarlıklarının dağınık halde bulunan gökbilim bilgilerini derleyerek astromoniyi sistematik hale getirmiştir. Bu derleme eserde Batlamyus dünya merkezli bir güneş sistemi modeli önermiştir.
 

dünya merkezli evren

Coğrafya: Coğrafya Klavuzu
Bu eserinde Roma döneminin bilinen coğrafya bilgilerini toplamıştır. Döneminin bilinen dünyasının haritasını çizen Batlamyusun eseri, Kristof Kolomb’a kadar önemli bir başvuru kitabı idi.

Batlamyus dünya haritası

Ayrıca bu eserde coğrafyayı bir metotla ele alarak matematiksel coğrafya kavramını ortaya atmıştır.

Astroloji: Dört Kitap (Quadripartitum)
Astroloji literatürünün en ünlü eserlerinden biri olan ve etkileri günümüzde de devam eden eserinde, burçlar kuşağının takımyıldızlara göre değil de mevsimlere göre düzenlenmesi gerektiğini düşünerek batılı bir astroloji sistemi olan mevsimsel astrolojinin kurulmasını sağlamıştır.
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış.

İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir