00
Evren (kâinat) nedir?

Evren, dünya ve bütün gök cisimleri ile gök cisimleri arasını dolduran uzay boşluğu dahil olmak üzere bütün maddi varlığı ve enerjiyi ifade eder.

Evren
Evren (kâinat, İng: universe), dünyanın da dahil olduğu bütün gök cisimlerini, bütün madde ve enerjiyi kapsayan alandır.
 
Evren = dünya + uzay + bütün gök cisimleri

Evrenin oluşumu
Evrenin varoluşuna dair günümüzde kabul gören en önemli görüş Büyük Patlama teorisidir. Buna göre evren yüksek enerjili ve çok küçük hacimli bir noktanın patlamasıyla oluşmuş ve şişen bir balon gibi sürekli genişlemektedir.

Evrenin yaşı
Evrenin yaşı, yani büyük patlamanın gerçekleştiği andan günümüze kadar geçen süre, 13,7 milyar yıl olarak hesaplanmıştır.

Görünür evren
Evrenin sınırı henüz bilinmemektedir. Teleskoplar yardımıyla ancak 13 milyar ışık yılı ötesi gözlemlenebilmektedir. Buna görünür evren denir.

Yeni keşifler ve teknolojik gelişmelerle görünür evrenin sınırları genişlemektedir fakat evrenin sonlu mu sonsuz mu olduğu henüz bilinmemektedir. Evrenin sınırlarının görünen evreden çok daha büyük olduğu tahmin edilmektedir.

Evrenin yapısı
Evrenin dörtte üçü karanlık enerji, geriye kalan kısmın çok büyük kısmı karanlık madde ve yalnızca çok küçük bir kısmı maddedir.
 
bileşen miktar
karanlık enerji %74
karanlık madde %22
madde %4

%4'lük madde kısımdaki elementlerin dağılımı ise şöyledir:
 
element miktar
hidrojen %74
helyum %24
diğer elementler %2
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış.

İlgili Konu
Evren
İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir