50
Eski Yunanlılar dünyanın güneşe ve aya olan uzaklığını nasıl hesapladılar?

Eski Yunanlar, ay tutulması sırasında ayın dünyanın gölgesinde kaldığı süreyi gözlemleyip ayın çevresinin, dünyanın yaklaşık 1/4’u olduğu çıkarımını yaptılar. Sıra ayın dünyaya olan uzaklığını bulmaya gelmişti.

Eratosthenes dünyanın çevresini bulduktan kısa bir süre sonra Eski Yunanlar, ayın dünyaya olan uzaklığını bulmayı başarmıştır.

Dolunaya bakarken ayın iki ucu ile baktığımız nokta arasında 0.5 derece olduğunu gözlemlelediler. Bu açı ikiz kenar üçgenin tepe açısıdır, üçgenin ikiz kenarları ayın dünyaya olan uzaklığı, diğer kenar ise ayın çapıdır.
 

 
Ayın çapının ve uzaklığının hesabı
Ay tutulması sırasında ayın dünyanın gölgesinde kaldığı süreyi gözlemleyip ayın çevresinin, dünyanın yaklaşık 1/4’u olduğu çıkarımını yaptılar.
 

 
Ay bir tam turunu 28 günde yapıyordu. Ay tutulması esnasında ay, dünyanın gölgesinde belirli bir süre kalıyordu. Bir de ayın tutulması esnasında, dünyanın gölgesine kaç tane ay sığdığını gözlemlediler.
 

Böylece ayın çevresi dolayısıyla çapı hesaplanmış oldu. Trigonometri kullanarak üçgenin bilinmeyen kenarını, yani ayın dünyaya uzaklığını hesapladılar.

Güneşin Uzaklığı
Yunanlar bunun için, gökyüzünde hem güneşin hem de ayın görüldüğü sabahları kullandılar.
Böyle bir sabahta, ay gökyüzünde yarım ay (ilk dördün) şeklindeydi. Yani dünya, güneş ve ay arasında bir dik üçgen oluşuyordu.
 
 
Dünya ile ayın arasındaki mesafe hesaplanmıştı. Güneş ile ay arasındaki açı hesaplandığında ayın dünyaya olan uzaklığı hesaplanabildi.
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (1)
Katılıyor musun?
20

Bişey anladıysam ne olıyım ya bune


12.09.2019

Bu Yoruma Cevap Yaz

İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir