010
Eratosthenes MÖ 3. yüzyılda dünyanın çevresini nasıl hesapladı?

Eratosthenes Mısır'dan çıkmadan Dünyanın çevresini ölçmüştür. Bunun için iki şehir arasını adım adım yürüyüp dikkatle ölçecek bir adam tuttu ve İskenderiye ile Asvan arasının yaklaşık 800 km olduğunu öğrendi.

Eratosthenes Mısır'dan çıkmadan dünyanın çevresini ölçmüştür.

O, Antik Mısır'da Asvan şehrinde (Yengeç dönencesi'nde olduğu için) yaz gündönümünde güneş tam tepede iken gölge boyunun sıfır olacağını biliyordu çünkü bunu bir kitapta okumuştu.

Yılın aynı gününde (21 Haziran) öğle vaktinde İskenderiye'deki gölge açısını ölçtü ve güneye doğru 7°12' olarak buldu.

Dünya'nın tam küre olduğunu varsaymıştı. İskenderiye Asvan'nın kuzeyinde olduğundan aradaki yay farkı oranını 7°12'/360°=1/50 olarak hesapladı. Yani bu iki şehir arasındaki mesafe dünya'nın çevresinin 50'de 1'idi.
 
Bir adam tutarak iki şehir arasındaki mesafeyi ölçtürttü. Daha sonra sonra tek yapması gereken 800km'yi 50 ile çarpmaktı.
 
 
Syene'deki (Asvan) tapınak sütunlarının gölgeleri yok oluyor, başka günlerde içleri gölgeli olan kuyular güneşle doluyor, kuyu içindeki sular net bir biçimde görülebiliyordu.

Eratosthenes'in yaşadığı İskenderiye'de ise tam bu günde, tapınak sütunlarının gölgeleri yılın başka zamanlarına göre kısa olmakla birlikte, tamamen yok olmuyordu.
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış.

İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir