00
Antik dönem medeniyetlerinin astronomi tarihine katkıları nelerdir?

Eski Mısır, Babil, İyon, Çin, Yunan, Helen ve Orta Asya Türklerinin her biri insanlık tarihine astronomi alanında farklı katkılarda bulunmuşlardır.

Astronomi, tarihin ilk dönemlerinden itibaren gündemde olan kadim bir uğraştır. Toplumların gökyüzünde gerçekleşen olaylar ve gökcisimlerine karşı olan merakı ile döngüsel gerçekleşen olayları öngörebilme arzusu zamanla evreni anlamaya doğru evrilmiştir.

Eski medeniyetlerin yaptıkları gözlemler ve keşifler birbiri üzerine eklenirken, diğer bilim dallarındaki gelişmeler ile teknolojik ilerlemeler astronomi tarihinin kilometre taşlarını oluşturmuştur.

Aşağıda antik dönem medeniyetlerinin astronomi tarihine katkıları hakkında özet bilgiler sunulmuştur. Detaylı bilgi için ilgili yazılara başvurunuz. Mısır Uygarlığı
Eski Mısır Uygarlığının astronomi tarihine en büyük katkısı güneş takvimini geliştirmeleridir.

Babil Medeniyeti
Babillerin astronomiye en büyük katkısı yıldız kümelerini gözlemleyerek takımyıldızı kavramını ortaya koymalarıdır.

İyonya Uygarlığı
İyonya Uygarlığı, Babil ve Mısır astronomisinden etkilenmiştir. Pisagor dünyanın küre şeklinde olduğunu ve evrenin merkezinde yer aldığını düşünmüştür.

Eski Çin Uygarlığı
Eski Çin Uygarlığının gökyüzü gözlemlerine ait kayıtları, icat ettikleri mekanik su saati ve oluşturdukları yıldız katalogları astronomiye büyük katkı sağlamıştır.

Eski Yunanlılar
Eski Yunanlılarda astronomi çalışmaları daha çok dünya merkezli evren modeli kuramı etrafında şekillenmiştir.

Helen Uygarlığı
Helen Uygarlığının astronomi tarhine en büyük katkıları dünyanın çapının hesaplanması, yıldız kataloğunun hazırlanması ve Batlamyus'un yaptığı astronomi derlemeleridir.

Orta Asya Türkleri
Orta Asya Türklerinin astronomi tarihine en önemli katkısı 12 Hayvanlı Türk Takvimini kullanmalarıdır.
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış.

İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir