30
Yahudiliğin kutsal kitabı Tanah nedir?

Tanah, Tevrat ve Zebur'u da içeren Yahudi dininin kutsal kitabıdır. Üç bölümden oluşur Tora, Neviim, Ketuvim.

Tanah, Tevrat ve Zebur'u da içeren Yahudi dininin kutsal kitabıdır. Tanah kitabı üç bölümden oluşur:
  1. Tora (Tevrat)
  2. Neviim (Peygamberler)
  3. Ketuvim (Kitaplar)
Tanah ismi
"TaNaH" Tora-Neviim-Ketuvim bölümlerinin baş harflerinin (TNK) bir araya gelmesiyle oluşmuştur.

Tevrat
Şeriat (yasalar, emirler) olarak da bilinir. Hz. Musa’ya verildiğine inanılan Tevrat, alemin yaratılışından Hz. Musa’nın ölümüne kadar olan olayları ve Tanrı’nın Hz. Musa’ya gönderdiği dini kanunları içerir.

Tevrat, Tanah'ın ilk beş kitabını, Tanrı'nın kullarıyla antlaşmasını ve Sina Dağı'nda Musa'ya açıklanan On Emir'i içerir.

Peygamberler ve Kitaplar
Peygamberler’de ve Kitaplar’da İsrailoğullarının Hz. Musa’dan sonraki tarihleri ile diğer İsrail peygamberlerine gönderilen vahiyler yer almaktadır. Hz. Davud’a atfedilen Mezmurlar (Zebur) Kitaplar bölümündedir.

Hristiyanlık ve İslamiyet'te Tanah
Hristiyanlar, kutsal kabul ettikleri Tanah'ı Eski Ahit olarak anarlar. İslamiyet'te Tanah'ın Tevrat ve Zebur bölümleri kabul edilmekle beraber tahrif edildiğine (değiştirildiğine) inanılır.
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (1)
Katılıyor musun?
227

Hiç-bir kitap değişmemiştir, kim kendine verilmiş kitapla hükümederse doğruya ulaşmıştır. Ayrıca kitap vermişler den bir gruba uyarsanız sızı doğru yoldan çıkarırlar. Öldürme HAK yeme destek ol gerçeği haykır, doğruya ulaşırsın.


24.10.2019

Bu Yoruma Cevap Yaz


hıristiyanların dini kitabı Allahın indirdiği incil değiştirilmiştir ve Allahı tek değil hz isa meyem kutsal ruh diye bölmüş incili tahrif etmişlerdir ve daha sonradan papalar kendi emelleri için dine eklemeler yapıp değiştirmişlrdir.. yahudilere gelirsek hz isayı çarmağa germiş gönderilmiş tüm peygamberleri öldürmüş ve zulmetmişlerdir ve tevrat la zeburu kabala büyü kitabındaki ritüellere göre değiştirmişlerdir

08.01.2020

İlgili Konu
Yahudilik
İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir