00
Vaftizci Yahya kimdir?

Hıristiyanlıkta Vaftizci Yahya (John the Baptist) olarak bilinen Yahya, Yahudi bir aziz, vaiz ve peygamberdir. MS 27 yılı civarında İsa'yı Şeria Nehri'nde vaftiz ettiği için "vaftizci" olarak anılır.

Hıristiyanlıkta Vaftizci Yahya (John the Baptist) olarak bilinen Yahya, Yahudi bir aziz, vaiz ve peygamberdir. Babası Zekeriya peygamberdir.

Vaftizci Yahya
MS 27 yılı civarında İsa'yı Şeria Nehri'nde vaftiz ettiği için "vaftizci" olarak anılır.


Leonardo Da Vinci "The Baptism of Christ"
 
İsa'nın vaftiz olması
Luka 3:21-22
Bütün halk vaftiz olduktan sonra İsa da vaftiz oldu. İsa dua ederken gök açıldı ve Kutsal Ruh, bedensel bir görünüm alarak güvercin biçiminde O'nun üzerine indi. Gökten gelen bir ses de, "Sen benim sevgili Oğlumsun, senden hoşnudum" dedi.
 

Ölümü
İncilde belirtildiğine göre dönemin yöneticisi Herodes öz kardeşinin karısıyla evlenmişti. Buna karşı çıkan Yahya'yı tutuklatmış fakat halk tarafından sevilen ve peygamber olduğuna inanılan birisi olduğu için onu öldüremeye çekiniyordu.
 
Vaftizci Yahya'nın Öldürülmesi
Matta 14: 6-12
Herodes'in doğum günü kutlanı­yordu. Herodya'nın kızı herkesin önünde dans etti. Herodes bunu öyle beğendi ki, ant içerek, her ne dilerse kendisine ve­receğini vurguladı.
8- Annesi tarafından kışkırtılan kız, "burada, bir tepside ba­na Vaftizci Yahya'nın başını ver!" dedi.
...
Yahya'nın kesik başı bir tep­side getirilip kıza verildi. O da kesik başı annesine götürdü. Yahya'nın öğrencileri gelip cesedi aldılar, onu gömdüler. Ardından da gidip İsa'ya bilgi verdiler.
 

The Beheading of Saint John the Baptist, Caravaggio, 1608

Aziz Yahya Günü
24 Haziran "Aziz Yahya Günü (The Nativity of St John the Baptist)" olarak kutlanır.

İslam'da Hz. Yahya
İslam'da Hz. Yahya peygamber olarak kabul edilir.
 
Zekeriyya mabedde durmuş namaz kılarken melekler ona şöyle nida ettiler: "Allah sana, kendisi tarafından gelen bir Kelime'yi (İsa) doğrulayan, efendi, iffetli ve salihlerden bir peygamber olarak Yahya'yı müjdeler.
(Âl-i İmran-39)
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış.

İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir