07
Aziz (elçi) Pavlus kimdir?

Pavlus ilk dönem Hristiyanlarına karşı çıkıp onlara şiddet uygulamıştır. Şam’daki inananları yakalayıp Kudüs’e getirmek için yola çıkan Pavlus, Şam yolunda iken gökten gelen nur İsa ile karşılaştı ve kör oldu. Bu andan itibaren Mesih’in dini Hristiyanlık için çalışmaya başladı.

Doğumu
Pavlus, Roma’nın Suriye Kilikyası başkenti olan Tarsus'ta doğan bir Roma vatandaşıydı. 10 yılında doğan Pavlus'un asıl adı Saul'dür.

Yahudi mezhebi Ferisilik
Yahudiliğin en katı mezhebi olan Ferisilik mezhebinden olan Pavlus bir İbrani olarak dünyaya geldi. Ferisiler ataların töresine çok önem verirlerdi, Pavlus bu yüzden ilk dönem Hristiyanlarına karşı çıkıp onlara şiddet uygulamıştır.

Şam yolu
Şam’daki inananları yakalayıp Kudüs’e getirmek için yola çıkan Pavlus, Şam yolunda iken gökten gelen nur İsa ile karşılaştı ve kör oldu.

Gözlerinin açılması
Şam’da üç gün kör, susuz ve aç kaldı ve hep dua etti. Hannaniya adlı bir inanan gözlerinin üzerine elini koydu. Böylece gözleri gören Saul, bu andan itibaren Mesih’in dini Hristiyanlık için çalışmaya başladı. Vaftiz oldu ve havralarda İsa’nın Allah’ın oğlu olduğunu söylemeye başladı.
 

Ölümü
Pavlus muhtemelen Nero’nun zulmü sırasında tutuklanmış ve bundan kısa bir süre sonra 60'lı yıllarda Roma'da başı kesilerek idam edilmiştir.
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış.

İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir