210
Khaos, Gaia, Uranus ve Titanlar nedir?

Yunan mitolojisinin temeli Düzen'den (evren, kosmos) önce gelen Khaos'a (kaos) dayanır. Kaos (boş uzam), başlangıcın kaynağıdır.Gaia, yeryüzünü simgeleyen tanrıçadır.Uranus Gaia'nın oğlu ve kocasıdır. Göklerin tanrısı Uranus ile Gaia'dan Titanlar doğmuştur. Uranus aynı zamanda daha sonra doğacak Zeus'un dedesidir.

Khaos
Yunan mitolojisinin temeli Düzen'den (evren, kosmos) önce gelen Khaos'a (kaos) dayanır. Kaos (boş uzam), başlangıcın kaynağıdır.

Khaos'tan üç güç türer:
-Gaia (toprak ana)
-Tartarus (Yeraltının en derin ve karanlık kısmını yönetir)
-Eros

Gaia
Gaia, yeryüzünü simgeleyen tanrıçadır. Bir ana-tanrıça, doğa-ana, toprak-ana olan Gaia, tüm tanrıların ve titanların anasıdır.

Gaia kendi kendine dağları (Ourea), denizi (Pontos) ve gökyüzünü (Uranos) meydana getirdi. Uranos ile birleşerek Titanları doğurdu.

Uranus (Zeus'un dedesi)
Uranus Gaia'nın oğlu ve kocasıdır. Göklerin tanrısı Uranus ile Gaia'dan Titanlar doğmuştur. Uranus aynı zamanda daha sonra doğacak Zeus'un dedesidir.

Uranos kendi çocukları olan titanları doğar doğmaz Gaia'nın bağrına gömüyordu. Artık ağırlığı taşıyamayan Gaia, oğlu Kronos'un yardımıyla Uranos'u yendi.

Titanlar
Titanlar, yeryüzü (Gaia) ile gökyüzünden (Uranos) doğmuştur. Efsanevi altın çağ'da dünyayı yöneten Titanların ilk kuşağı altısı dişi, altısı erkek 12 Titandan'dır.
 
Kronos (zaman)
Okeanos (okyanus)
Tethys (yeraltı suları)
Hyperion (güneş)
Theia (görüntü ve değerli taşlar)
Koios (akıl, bilgelik ve kuzey kutbu)
Phoebe (karanlık ve gizem)
Rhea (cinsel bereket)
Mnemosyne (hafıza ve hatıra)
Themis (adalet ve düzen tanrıçası)
Kriyus (savaş ve barış)
Lapetos (ölümlülük ve yaşam süresi)

Titanlar daha sonra babası Uranus'u yenen Kronus tarafından yönetilmiştir. Kronos da kendi oğlu Zeus tarafından Tartaros'a atılarak aynı kaderi paylaşmıştır.
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (1)
Katılıyor musun?
22

Ben doğru olup olmadığını bilmek istiyorum


25.04.2020

10/10

Bu Yoruma Cevap Yaz


gerçekten doğru

11.07.2020

İlgili Konu
Yunan Mitolojisi
İlgili Kayıtlar
İlgili Sorular
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir