110
Kur'an'a göre insanın yaratılma amacı nedir?

Kur'an'a göre insan yalnız ve yalnız Allah'a kulluk ve dua etsin, iyi işler yapması hususunda imtihan edilsin diye yaratılmıştır.

Kulluk
Allah insanları yalnızca kendisine kulluk etsinler diye yaratmıştır. Kulluk ile ibadet birbirine karıştırılmamalıdır. Kulluk, ibadeti de içeren kapsamlı bir kavramdır.
 
Zariyat:56 - Cinleri ve insanları, kulluğu sadece bana yapsınlar diye yarattım.

İmtihan
İnsan bu hayatta imtihandadır. Ölüm ve hayat -dolayısıyla yaratılış- güzel işlerin değerlendirildiği bir imtihan içindir. (Ankebut:2, Ankebut:3, Bakara:155)
 
Mülk:2 - O, hanginizin daha güzel iş yapacağınızı denemek için ölümü ve hayatı yarattı. O, üstündür, bağışlayandır.

Dua
İnsanın Allah katında değerli bir varlık olması için dua etmesi gerekir. Müslüman, Fatiha:5'e göre yalnız Allah'a kulluk eder.
 
Furkan:77 - De ki: "Duanız olmasa Rabb'im size ne diye kıymet versin? Siz hep yalan söylediniz. Yarın yalanınız yakanızı bırakmayacaktır."

Muhalif varlık
İnsan muhalif -itiraz edebilen- bir varlıktır. Kulluğun gerektirdiklerine ihtilaf eder. Aşağıdaki ayete göre insan, ikramı hak etmeyenler muhalif kalsınlar diye yaratılmıştır.
 
Hud:118 - Rabb'in dileseydi, insanları bir tek ümmet yapardı. Ama ihtilaf edip durmaktadırlar.
Hud:119 - Rabb'inin ikramda bulundukları (nimet verdikleri Nisa:69) öyle olmazlar. O insanları bunun için yaratmıştır. Rabbinin şu sözü kesindir: "Cehennemi cinler ve insanlarla dolduracağım."

Zorunlu sonuç
"Allah neden insanı yarattı?" sorusu, "Ressam neden resim yaptı?" sorusu gibidir. Ressam zaten resim yaptığı için ressam sıfatını almıştır.

Allah'ın insanları yaratması, yaratıcı oluşunun (Haşr:24) zorunlu sonucudur.
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış.

İlgili Konu
Yaratılış
İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir