00
Kur'an ayetleri nasıl belirlenmiştir?

Kur'an metnindeki ayetlerin belirlenmesinde belirli bir kural yoktur. Yalnızca bir kelimeden oluşan ayetler olduğu gibi bir sayfa uzunluğunda ayetler de vardır.

Ayet
Ayetlerin yerini tayin eden yuvarlak işaretler, Kur'an'daki bir yeri tarif etmek için kullanılan bölümlerdir. Bu yuvarlaklar arasındaki her metine ayet denir.


Kural
Kur'an metnindeki ayetleri ayırmanın belirli bir kuralı yoktur. Bu nedenle Kur'an'da geçen toplam ayet sayısı hakkında birtakım farklı görüşler vardır. Ayetler incelendiğinde bir ayetin aşağıdakilerden biri gibi olduğu görülür.
  • Bir ya da daha fazla hüküm veya cümle içerebilir.
  • Hüküm içermeyen bir ya da iki kelimelik ayetler de vardır.
  • Yalnızca harflerden oluşan ya da tek kelimeden ibaret ayetler vardır.
  • Bir sayfa, yarım sayfa uzunluğunda ayet vardır.
Örnekler
Rahman:64 tek kelimeden oluşan bir ayettir. Öte yandan Bakara:282 Kur'an'ın en uzun ayetidir. Borçlanma ayeti olarak da bilinen bu ayet bir sayfa uzunluğundadır. Bakara:102 ayeti sayfanın yarısı kadardır.

Fatiha:3 cümle değil, iki sıfattır. Müddessir:21 iki kelimeden oluşan bir cümle, Müddessir:22 dört kelimeden oluşan iki cümledir.

Al-i İmran:1'de elif-lam-mim ve A'raf:1'de elif-lam-mim-sad huruf-u mukattaa harfleri birer ayettir fakat Ra'd:1'de elif-lam-mim-ra kendi başına ayet değildir. Bunun yanında Şura:1 ve Şura:2 aynı sûrenin başındaki harflerden oluşan iki ayettir.

İsimlendirme
Ayetü'l kursi (Bakara:255), abdest ayeti (Maide:6), borçlanma ayeti gibi bazı ayetler, özel isimlere sahiptir.
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış.

İlgili Konu
Kuran'ın Yapısı
İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir