00
Kur'an'da bazı sûreler neden "de ki" (kûl قُلْ) emri ile başlar?

"De ki" emri ayet içinde "şunu aynen bildir, şöyle söyle ve hem de uygula" anlamını kazanır.

6 sûre
Kur'an'da altı sûre emir kipi ile başlar. Bunlardan beşi "de ki, şunu söyle, şöyle de" manasına gelen kûl (قُلْ) emri ile başlar. Bir sûre de (Alak:1) "oku" emri ile başlar.

Emir
Bu emir, öncelikle Hz. Peygamber'e daha sonra bu sûreyi okuyan bütün muhatapları bağlar ve ayetin devamında gelen ifadeyi "hem söyle ve hem de uygula" demektir. Verilen bu emirlerin nedeni aşağıdaki tablodaki gibi olabilir.
 
sûre olası anlam
Nas:1 Sığınmak için şöyle dua et:
Felak:1
İhlas:1 "Allah nedir?" sorusuna şöyle cevap ver:
Kafirun:1 Bunu aynen böyle bildir, ilan et:
Cin:1 Bu söz benim değil (vahyin kaynağına vurgu), bana bildirildi ki:

Diğer
"De ki" emri, sûre başından farklı olarak sûrenin ilerleyen ayetlerinde de yer alabilir. Böyle birçok ayet vardır. Örnek olarak Zümer:64 Mülk:26 ayetlerini inceleyebilirsiniz.
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (2)
dervişyunus
Katılıyor musun?
00

de ki kelimesine bir örnek vermek istiyorum mesela bir işyerinin sahibi sorumlu müdürü çağırıyor ve ona diyor ki tüm çalışanları kastederek "de ki herkes sabah 9 da işyerine gelecek akşamda 18 de mesaileri bitecek. çalışma sırasında kimse işinden hariç bir şeyle meşgul olmayacak." işte burada işveren müdür dahil tüm çalışanlara müdür üzerinden yapılacak olan görevi iletiyor. İşte Allah Kul deki diyerek Resulullah'a kendisi de dahil olmak üzere aldığı bilgiyi öğrenmesini ve herkese iletmesini


20.12.2020

Bu Yoruma Cevap Yaz
dervişyunus
Katılıyor musun?
00

Allah peygamber efendimize sav büyü yapıldığında inen felak ve nas süresini okumasını ve bu durumda olanların da okumasını de ki ile söylüyor. de ki kelimesinden sonraki cümlelerin kuvveti çok fazladır. İhlas suresi buna en iyi örnektir.


20.12.2020

Bu Yoruma Cevap Yaz

İlgili Konu
Usûl
İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir